DREPTURILE DETINUTILOR INCALCATE IN PANDEMIE – La Judecatoria Gaesti se resping pe banda rulanta cererile de liberare conditionata, in pofida avizelor favorabile date de Comisiile de liberare si a faptului ca s-au inregistrat cazuri de Covid in randul gardienilor. Romania nu respecta in mod sistematic recomandarile ONU cu privire la protectia detinutilor pe timp de pandemie
In pofida drepturilor legale si a faptului ca multi detinuti de pe raza Penitenciarului Gaesti sunt in pericol de a se infecta cu Covid 19, judecatorii de la Judecatoria Gaesti resping pe banda rulanta cererile de liberare conditionata. Fenomenul este cu atat mai de neinteles cu cat este o realitate faptul ca la Penitenciarul Ploiesti (transformat de curand in spital peniitenciar Covid), dar si la Penitenciarul Gaesti unde au fost transferati o parte din detinutii de la Ploiesti s-au inregistrat mai multe cazuri de infectare cu Covid, inclusiv in in randul gardienilor. Practic, orice detinut prezent este in pericol sa fie infectat de personalul penitenciarelor, cu posibile efecte fatale in cazul celor care sufera de anumite comorbiditati.
Prin “opera” judecatorilor de la Judecatoria Gaesti nu doar ca se incalca beneficiul detinutilor la liberare conditionata dupa indeplinirea fractiei de pedeapsa si a criteriilor legale, darse incalca flagrand recomandarille Inaltului Comisar al Organizatiei Natiunilor Unite, Michelle Bachelet, care a somat statele membre sa protejeze populatiile cele mai vulnerabile la criza, cum sunt detinutii, cei saraci, femeile si migrantii: “Daca nu este tinuta sub control, pandemia risca sa creeze inegalitati si mai mari“.
Care este motivul pentru care judecatorii de la Gaesti, si nu numai ei, se incapataneaza sa respinga cererile de eliberare conditionata, desi sunt indeplinire toate criteriile legale, si detinutii au primit in prealabil aviz favorabil din partea Comsiiilor pentru liberare conditionata, in componenta carora se afla si un judecator cu rang de curte de apel (superior in grad profesional celor de la judecatorie)? Judecator cu rang de curte de apel, care este si presedinte al Comisiiilor pentru liberare conditionata.
Cum se pot justifica aceste contradictii, mai ales in stare de pandemie, cand scopul primordial al statului roman ar trebui sa fie protajearea cu orice pret a sanatatii populatiei??? Si situatia e valabila in toata tara, drept pentru careLumea Justitiei solicita Inspectiei Judiciare sa verifice toate cazurile de refuz al beneficiului eliberarilor conditionate, in conditiile in care Comisiille speciale si-au dat avizul, iar recomandarile internationale trebuie aplicate in sensul decongestionarii aglomeratiei din penitenciare.
Cu referire la cazul de la Judecatoria Gaesti, pe raza careia s-au inregistrat oficial cazuri de covid 19, precizam ca din informatiile detinute, odata cu schimbarea structurii organizatorice a Sectiei penale prin aducerea a doi noi judecatori, liberarea conditionata a devenit un “moft”. Toate cererile de acest gen sunt respinse pe banda rulanta, iar in motivarille de respingere sunt invocate uneori conditii care nu se regasesc in normele aplicabile. In curand vom publica asemenea motivari de neinteles pentru profesionistii dreptului.
Lumea Justitiei a adresat oficial intrebari Administratiei Nationale a Penitenciarelor, care ne-a confirmat oficial ca la Penitenciarul Gaesti s-au inregistrat doua cazuri de covid in randul personalului de paza: “Doi angajati confirmati cu Covid 19, se afla la domiciliu”.
Adauga comentariu


















DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii
Source URL: https://www.luju.ro/drepturile-detinutilor-incalcate-in-pandemie-la-judecatoria-gaesti-se-resping-pe-banda-rulanta-cererile-de-liberare-conditionata-in-pofida-avizelor-favorabile-date-de-comisiile-de-liberare-si-a-faptului-ca-s-au-inregistrat-cazuri-de-covid-in-randul-gardie


Comentarii
#
Adriana P
2 December 2020 17:05
+11
De asta nu merge nimic bine in Romania!!!In loc sa dea amenzi usturătoare pentru fapte minore(fapte pt care in alte tari europene nici nu se face puscarie)in felul asta statul ar avea de câștigat……nu ei ii tin in puscarii si toata lumea se mira “vai cat cheltuie statul român cu puscariasii!!!!
#
Edelweiss – Former Convict in Gaesti
2 December 2020 19:54
+2
#
Edelweiss – Ivory Tower (Power) Archiver
2 December 2020 19:57
+1
#
Edelweiss – Ivory Tower (Power) Archiver
2 December 2020 20:01
+1
#
VOX.
2 December 2020 22:59
-6
#
un mizantrop
3 December 2020 01:28
0
#
GL
3 December 2020 06:30
+2
#
Adriana P
3 December 2020 15:35
+2
E adevărat, nimic nu merge bine in tara asta, dar penitenciarele, la propriu, sunt focare de covid,iar ministrul justiției nici măcar nu a deschis subiectul dezpre aceasta pleava a societății!!!!Ar putea sa dea un ordin…ucideti-i pe toti!!!!De ce sa le purtam de grija,cand ne putem preface ca nu exista!!!!
Ar fi trebuit să vina cu o solutie pentru supraaglomerarea penitenciarelor anul acesta pt ca recursul compensatoriu nu a fost bun,ce soluție ar putea avea????Hai sa le dam bani….e mai simplu!!!
Nu toți sunt violatori, pedofili sau criminali!Greșelile trebuie platite,dar nimeni nu invata nimic bun acolo!
#
Niculina Matache
4 December 2020 19:17
+3
Aceste mutari aparent haotice si care nu mai respecta legea sub umbrela COVID , ce obiectiv au oare?
De ce toti au pus batista pe tambal cu privire la recursul compensatoriu,gratiere,amnistie?
De ce in spatele directorilor de penitenciare este toata raspunderea pentru masurile anticovid?
Intrebari retorice…Daca as pune o intrebaare despre alegeri as primi raspuns inainte de a termina enuntul.E drept functiile si salariile unora sunt mai importante decat viata unor detinuti.Nu va alarmati , in curand in Romania puscaria va fi obligatorie ,asa cum era armata pe vremuri.