Pe ritmurile marşului “Treceţi Batalioane Române Carpaţii”, Donald Trump a fost întâmpinat cu urale şi aplauze la Varşovia. S-a salutat cu preşedintele României, iar Klaus Iohannis a venit cu o invitaţie către statele care fac parte din Iniţiativa Celor Trei Mări.
Şi tot la anul ar putea ajunge în România şi Donald Trump, ca invitat special. Aşa cum a fost şi anul acesta.
Discuţiile de la Varşovia s-au referit şi la construcţia autostrăzii Via Carpatia, care va trece şi prin România. Ruta principală a acesteia se va întinde pe o distanţă de 462 de kilometri, de la Borş la Calafat. Summitul poate aduce schimbări de strategii şi în domeniul energetic. Preşedintele american a promovat exporturile de gaze din SUA, în opinia lui cea mai bună soluţie pentru reducerea influenţei ruseşti în regiune.
Liderul lumii libere a dat asigurări că SUA şi-au luat un angajament ferm privind menţinerea securităţii în Europa Centrală şi de Est, aşa cum a spus şi când l-a primit pe Klaus Iohannis la Casa Albă. Donald Trump a lăudat eforturile depuse de militarii NATO.
Source URL: https://observatornews.ro/politic/klaus-iohannis-sa-intalnit-din-nou-cu-donald-trump-presedintele-american-a-promis-ca-ne-va-apara-impotriva-oricarei-agresiuni-216045.html
