Întrebat dacă a vorbit cu preşedintele Iohannis, el a răspuns: “Nu, acum voi vorbi şi nu voi asigura interimatul”, a spus premierul, precizând că merge la Palatul Victoria pentru a-şi lua lucrurile.
Premierul Mihai Tudose a pierdut sprijinul politic al PSD demisionează: “Plec cu fruntea sus”
“Îmi dau demisia în seara asta sau mâine dimineaţă. Domnul vicepreşedinte Stănescu preia programul. Îmi reproşez că nu am făcut mai mulţi kilometri de autostradă, că nu am făcut mai multe spitale, dar vedeţi, astăzi am avut un eveniment fericit, o investiţie de 500 de milioane aproape. Plec cu fruntea sus, nu am închis anul prost, nu regret nimic, colegii au apreciat activitatea guvernamentală. Poate am şi eu vina mea. Aşa a hotărât partidul, îmi asum, CEx-ul a spus că e loc de mai bine”, a precizat Tudose.
La finalul CEX al PSD, care a durat mai bine de cinci ore, premierul a anunţat că demisionează după ce i-a fost retras sprijinul politic.
Source URL: https://observatornews.ro/politic/premierul-demisionar-mihai-tudose-238339.html