“Ultima dată, am spus că mi-aş dori un Premier din specia homo sapiens. Lumea a râs, crezând pesemne că mă gândesc la Einstein sau la Făt-Frumos. Între timp, am devenit realist: m-aş mulţumi şi cu o oaie”, scrie Mihai Şora.
INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările
El îşi încheie postarea cu o referire la mitingul antiguvernamental anunţat pentru 20 ianuarie în Bucureşti şi în alte oraşe: “Ne vedem pe 20, da?”.
Premierul Mihai Tudose a demisionat luni seară după şapte luni de mandat, ca urmare a retragerii sprijinului politic de către PSD, fiind al doilea prim-ministru care părăseşte funcţia în decurs de un an de la preluarea guvernării de către social-democraţi.
Source URL: https://observatornews.ro/politic/filosoful-mihai-sora-comenteaza-demisia-lui-tudose-ultima-data-am-spus-ca-mias-dori-un-premier-din-specia-homo-sapiens-intre-timp-am-devenit-realist-mas-multumi-si-cu-o-oaie-238380.html