Luni seară, după ce și-a anunțat demisia, premierul Mihai Tudose a precizat că nu va asigura interimatul şi că va merge la Guvern pentru a-şi lua lucrurile.
Liderii PSD anunță azi propunerea pentru funcţia de premier
Marți dimineață, vicepremierul Paul Stănescu a declarat, la sosirea la sediul PSD, pentru şedinţa CExN, că nu îşi doreşte să fie premier şi, prin urmare, nici nu se va întâmpla acest lucru.
Stănescu a fost întrebat de jurnalişti dacă este posibil să fie nominalizat pentru funcţia de premier.
”Nu-mi doresc acest lucru şi, dacă nu-mi doresc acest lucru, nici nu o să se întâmple”, a replicat Paul Stănescu.
Despre rămânerea într-o funcţie în viitorul Cabinet, Stănescu a spus: ”Vedem”.
Klaus Iohannis intervine în scandalul PSD
La finalul CEX al PSD, care a durat mai bine de cinci ore, premierul a anunţat că demisionează după ce i-a fost retras sprijinul politic.
“Îmi dau demisia în seara asta sau mâine dimineaţă. Domnul vicepreşedinte Stănescu preia programul”, a anunţat premierul Mihai Tudose, la finalul şedinţei Comitetului Executiv al PSD.
El a spus că partidul a hotărât că este nevoie de un alt Guvern şi că va pleca cu fruntea sus.
“Poate am şi eu vina mea. Aşa a hotărât partidul, îmi asum, CEx-ul a spus că e loc de mai bine”, a declarat Mihai Tudose, care a plecat de la sediul PSD.
Source URL: https://observatornews.ro/politic/mihai-tudose-va-asigura-interimatul-pentru-functia-de-premier-238386.html