Mihai Tudose va fi cel care va asigura interimatul pentru funcția de premier, după ce, luni seară, la finalul CEx al PSD, a decis să-și înainteze demisia, au spus surse politice. Informaţia a fost însă ulterior infirmată.

Luni seară, după ce și-a anunțat demisia, premierul Mihai Tudose a precizat că nu va asigura interimatul şi că va merge la Guvern pentru a-şi lua lucrurile.

Liderii PSD anunță azi propunerea pentru funcţia de premier

Marți dimineață, vicepremierul Paul Stănescu a declarat, la sosirea la sediul PSD, pentru şedinţa CExN, că nu îşi doreşte să fie premier şi, prin urmare, nici nu se va întâmpla acest lucru.

Stănescu a fost întrebat de jurnalişti dacă este posibil să fie nominalizat pentru funcţia de premier.

”Nu-mi doresc acest lucru şi, dacă nu-mi doresc acest lucru, nici nu o să se întâmple”, a replicat Paul Stănescu.

Despre rămânerea într-o funcţie în viitorul Cabinet, Stănescu a spus: ”Vedem”.

Klaus Iohannis intervine în scandalul PSD

La finalul CEX al PSD, care a durat mai bine de cinci ore, premierul a anunţat că demisionează după ce i-a fost retras sprijinul politic.

“Îmi dau demisia în seara asta sau mâine dimineaţă. Domnul vicepreşedinte Stănescu preia programul”, a anunţat premierul Mihai Tudose, la finalul şedinţei Comitetului Executiv al PSD.

El a spus că partidul a hotărât că este nevoie de un alt Guvern şi că va pleca cu fruntea sus.

“Poate am şi eu vina mea. Aşa a hotărât partidul, îmi asum, CEx-ul a spus că e loc de mai bine”, a declarat Mihai Tudose, care a plecat de la sediul PSD.