Partidele parlamentare au fost convocate la consultări cu preşedintele Klaus Iohannis pentru desemnarea noului premier, miercuri, de la ora 12.00. Prima întâlnire de la Cotroceni este cu coaliţia PSD-ALDE.

În continuare, de la ora 13.00, preşedintele se va întâlni cu delegaţia PNL, iar de la ora 14.00 cu aceea a USR.

La ora 14.30, este aşteptată la Cotroceni delegaţia PMP, iar de la 15.00 cea a UDMR. Grupul minorităţilor naţionale va încheia rundă de consultări, întâlnirea fiind programată la ora 15.30.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, marţi, că l-a desemnat pe Mihai Fifor ca premier interimar şi că a convocat pentru mâine la consultări partidele parlamentare, întrucât doreşte o procedură rapidă pentru instalarea unui nou guvern.

Sursa: News.ro