“Le mulţumesc foarte mult colegilor mei pentru încrederea acordată. Acest lucru (propunerea de premier – n.r.) mă onorează, dar şi responsabilizează”, a spus Dăncilă, la plecarea de la PSD, subliniind că nu vrea să facă alte declaraţii până la o decizie a preşedintelui Iohannis.
Întrebată dacă nu îi este teamă că va ajunge în aceeaşi situaţie ca Sorin Grindeanu şi Mihai Tudose, Dăncilă a răspuns: “Sunt o fire optimisă şi echilibrată şi trebuie să gândesc pozitiv”.
Viorica Dăncilă- propunerea PSD pentru funcţia de premier – este preşedintele Organizaţiei de femei a PSD şi liderul europarlamentarilor social-democraţi români.
În perioada 1989 – 2009, Viorica Dăncilă a fost mai întâi profesoară la Liceul din Videle, iar apoi inginer la OMV Petrom SA.
Source URL: https://observatornews.ro/politic/viorica-dancila-declaratii-nominalizare-premier-238444.html
