Campania internă din PNL îi obligă pe Ludovic Orban și Florin Cîțu să capteze atenția prin declarații. Cu toate acestea, ultimele afirmații au generat controverse.
Președintele PNL s-a deplasat, duminică, la conferința de alegeri județene din Bacău, de unde a lipsit contracandidatul său, Florin Cîțu. Ludovic Orban a încercat să câștige simpatia delegaților din filială vorbind despre investițiile în autostrăzile din Moldova, dar și despre banii care ar trebui să vină către primării. Dacă premierul a vorbit despre un nou plan pentru drumuri în valoare de șapte miliarde de lei, Ludovic Orban a plusat.
Liderul PNL a susținut că este nevoie ca următorul Plan Național de Dezvoltare Locală (PNDL) să aibă o valoare de aproximativ 40 de miliarde de lei (10 miliarde de dolari).
Orban s-a prezentat drept un garant al faptului că toți primarii PNL vor beneficia de „susținere prioritară” la nivelul Guvernului.
Pentru prima oară de la începutul campaniei electorale în PNL, un candidat la funcția de președinte al partidului a atins și problema ideologică, nu doar cea legată de resurse.
„Trebuie să fim un partid care să fie puternic legat de Biserică, un partid care să promoveze morala creștină ca fundament al moralei publice, noi trebuie să fim un partid care să sprijinim toate valorile tradiționale ale românilor, valori cum sunt; familia, biserica, satul românesc, comunitatea”, a susținut Ludovic Orban.
În discursul său, liderul PNL nu i-a uitat nici pe partenerii de guvernare, despre care nu a avut cuvinte de laudă.
„Avem niște parteneri de guvernare care, de multe ori, parcă nu s-au născut aici. Nu i-am văzut la drapelul național, nu i-am văzut la momente esențiale în celebrarea a tot ceea ce este simbol al națiunii române, ca să nu spun că nu i-am văzut jurând pe Biblie și nu i-am văzut făcând cruce”, a spus Orban la Bacău.
Declarația a fost criticată pe contul său de Facebook de analistul Sorin Ioniță.
„Natura are oroare de vid: se retrage PRM-ul din PSD, intră în PNL, efectul saltea cu apă”, a scris Ioniță. Acesta a adăugat: „PNL se agită în competiţia internă mai tare decât în alegerile generale, dacă investeau tot atâta efort şi bani anul trecut ieşeau ceva mai bine la vot”.
Premierul Cîțu a postat pe contul său de Facebook un mesaj prin care anunță că se bucură „că în urma intervenției mele, cele două persoane care sunt în prezent internate la Spitalul Floreasca, vor fi transferate în străinătate”. Prim-ministrul făcea referire la cei doi angajați ai Rafinăriei Petromidia, care au suferit arsuri după exploziade vineri.
Source URL: https://romania.europalibera.org/a/orban-partid-puternic-legat-de-biseric%C4%83-citu-se-lauda-cu-interventie-victime-petromidia/31340481.html
