[analyse_image type=”featured” src=”https://zdvi.cname.ro/_/vrancea-in-cifrele-cnas-cum-se-compara-spitalele-din-judet-dupa-gradul-de-ocupare-numarul-de-pacienti-si-capacitatea-de-internare/mediaPool/usQKX4K.jpg”]
Vrancea în cifrele CNAS: Cum se compară spitalele din județ după gradul de ocupare, numărul de pacienți și capacitatea de internare
|
Noua platformă lansată de Casa Națională de Asigurări de Sănătate oferă, în premieră, o imagine comparabilă asupra activității spitalelor din România. Datele disponibile pentru unitățile sanitare din Vrancea arată diferențe importante privind gradul de ocupare al paturilor, numărul pacienților tratați și dimensiunea fiecărui spital.
Vrancea în cifrele CNAS: Cum se compară spitalele din județ după gradul de ocupare, numărul de pacienți și capacitatea de internare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a lansat recent o aplicație informatică accesibilă prin platforma instituției, care permite publicului consultarea unor indicatori esențiali privind activitatea spitalelor din România. Potrivit informațiilor transmise de AGERPRES, platforma pune la dispoziția pacienților și a specialiștilor date precum numărul de paturi aprobate, gradul de ocupare, numărul pacienților tratați și durata medie a spitalizării.
Pentru județul Vrancea, aplicația oferă o imagine de ansamblu asupra celor șase unități sanitare cu paturi aflate în relație contractuală cu sistemul de asigurări de sănătate.
Analiza acestor date evidențiază atât rolul central al Spitalului Județean de Urgență „Sfântul Pantelimon” Focșani, cât și activitatea desfășurată de celelalte spitale din județ.
Spitalul Județean din Focșani rămâne cea mai mare unitate medicală din Vrancea
Conform platformei CNAS, Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Pantelimon” Focșani dispune de 768 de paturi aprobate, fiind de departe cea mai mare unitate sanitară din județ.
În anul 2025 au fost tratați 24.736 de pacienți, iar gradul mediu de ocupare al paturilor a fost de 75%.
Datele arată însă că paturile destinate cazurilor acute au avut un grad de ocupare de 81%, ceea ce confirmă presiunea ridicată asupra secțiilor care gestionează urgențele și cazurile complexe.
Reamintim că Ziarul de Vrancea a prezentat duminică, 19 iulie, un material amplu bazat pe infograficul realizat de medicul chirurg toracic dr. Mihai Dumitrescu, în care au fost analizate detaliat activitatea spitalului, deficitul de personal și indicatorii financiari ai unității.
Spitalul Municipal Adjud, cea mai mare unitate după Spitalul Județean
Potrivit platformei CNAS, Spitalul Municipal Adjud are 185 de paturi aprobate, dintre care:
- 131 pentru cazuri acute;
- 14 pentru cronici;
- 28 pentru paliație;
- 12 pentru spitalizare de zi.
În anul 2025 au fost tratați 4.697 de pacienți, iar gradul mediu de ocupare a fost de 56%, unul dintre cele mai reduse din județ.
Spitalul Militar de Urgență Focșani
Unitatea medicală militară dispune de 175 de paturi, aproape integral destinate cazurilor acute.
În cursul anului 2025 au fost tratați 4.394 de pacienți, iar gradul mediu de ocupare al paturilor a fost de 32%, cel mai redus dintre spitalele analizate în județ.
Spitalul de Psihiatrie Cronici Dumbrăveni – cel mai ridicat grad de ocupare
Cea mai intens utilizată unitate medicală din județ, potrivit datelor publicate de CNAS, este Spitalul de Psihiatrie pentru Bolnavi Cronici Dumbrăveni.
Acesta dispune de 139 de paturi, iar gradul mediu de ocupare ajunge la 96%, depășind semnificativ pragul de 80% considerat ridicat.
În 2025 au fost tratați 1.083 de pacienți, iar aproape toate paturile pentru cazurile cronice au fost ocupate pe parcursul anului.
Panciu și Vidra, grad de ocupare apropiat
La Spitalul Orășenesc Panciu, capacitatea este de 70 de paturi, iar gradul de ocupare a fost de 77%.
Unitatea a tratat în anul 2025 2.220 de pacienți, dintre care majoritatea au reprezentat cazuri acute.
La Spitalul „N.N. Săveanu” Vidra, structura cuprinde 56 de paturi, iar gradul mediu de ocupare este de 69%.
Conform platformei CNAS, aici au fost tratați 1.781 de pacienți în cursul anului trecut.
Ce arată comparația între spitalele vrâncene
Datele disponibile prin noua platformă CNAS permit pentru prima dată o comparație facilă între principalele unități sanitare din județ.
Principalii indicatori pentru anul 2025 sunt:
| Spital | Paturi | Grad ocupare | Pacienți tratați |
|---|---|---|---|
| Spitalul Județean Focșani | 768 | 75% | 24.736 |
| Spitalul Municipal Adjud | 185 | 56% | 4.697 |
| Spitalul Militar Focșani | 175 | 32% | 4.394 |
| Spitalul Psihiatrie Dumbrăveni | 139 | 96% | 1.083 |
| Spitalul Orășenesc Panciu | 70 | 77% | 2.220 |
| Spitalul N.N. Săveanu Vidra | 56 | 69% | 1.781 |
Un instrument pentru transparență și informare
Noua aplicație lansată de CNAS pune la dispoziția publicului indicatori sintetici privind activitatea spitalelor și poate constitui un instrument util atât pentru pacienți, cât și pentru autorități, manageri și profesioniști din domeniul sănătății.
Totodată, interpretarea acestor date trebuie făcută în contextul profilului fiecărei unități sanitare. Spitalele au niveluri diferite de competență, specializări distincte și categorii variate de pacienți, astfel încât indicatori precum gradul de ocupare sau numărul de cazuri tratate nu reflectă, în mod izolat, performanța unei unități medicale.
În cazul Vrancei, datele publicate confirmă rolul Spitalului Județean de Urgență „Sfântul Pantelimon” Focșani ca principal furnizor de servicii medicale spitalicești, în timp ce celelalte spitale completează rețeaua sanitară județeană prin servicii adaptate profilului și nivelului lor de competență.
Radu Tomescu
Citiți și:Spitalul Județean din Focșani, în cifre: peste 24.700 de pacienți tratați în 2025
Anunțuri ZdV Premium
Anunțuri ZdV Premium
[analyse_source url=”https://ziaruldevrancea.ro/special/social/vrancea-in-cifrele-cnas-cum-se-compara-spitalele-din-judet-dupa-gradul-de-ocupare-numarul-de-pacienti-si-capacitatea-de-internare”]







