[analyse_image type=”featured” src=”https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2026/06/mediu.jpg”]
Facebook Garda de Mediu Vrancea:
Control al GNM – CJ Vrancea la o persoană fizică cu service auto din județul Vrancea.
Comisarii din cadrul Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Vrancea au efectuat un control neplanificat la o persoană fizică cu activitate de mecanică auto din comuna Câmpineanca, ca urmare a unor sesizări privind modul de gestionare a deșeurilor rezultate din activitatea desfășurată.
În urma verificărilor efectuate în teren s-a constatat că: deșeuri periculoase provenite din activitatea de service auto (ulei uzat, deșeuri feroase/ neferoase, componente de motor, de transmisie și de direcție, elemente filtrante) erau amestecate și depozitate direct pe sol; din filtrele de ulei, din componentele de motor și transmisie erau scurgeri de fluide; cele două recipiente din PVC de 1.000 l fiecare ce sunt utilizate pentru depozitarea uleiului uzat sunt fără sisteme de retenție a eventualelor scurgeri accidentale; pe amplasamentului controlat nu s-a identificat sistematizarea platformelor de depozitare a deșeurilor, cu delimitarea și semnalizarea suprafețelor/ zonelor alocate fiecărei categorii de deșeuri colectate.
Pentru remedierea neconformităților identificate au fost dispuse măsuri obligatorii, printre care: interzicerea degradării mediului prin depozitări necontrolate de deșeuri; salubrizarea amplasamentului cu predarea deșeurilor deținute către un operator autorizat pe bază de formulare de încărcare/descărcare deșeuri și formulare de expediție/ transport deșeuri; sistematizarea platformelor de depozitare a deșeurilor, cu delimitarea și semnalizarea suprafețelor/ zonelor alocate fiecărei categorii de deșeuri colectate; transmiterea documentelor care atestă predarea deșeurilor.
Pentru neconformitățile constatate au fost aplicate sancțiuni contravenționale – amenzi în valoare de 15.000 lei. Garda Națională de Mediu reamintește tuturor persoanelor fizice și juridice că activitățile de mecanică auto se pot desfășura cu respectarea strictă a normelor privind protecția mediului, gestionarea deșeurilor și protejarea spațiilor verzi, prevenirea poluării fiind o responsabilitate permanentă a tuturor celor implicați.


[analyse_source url=”https://www.monitoruldevrancea.ro/2026/06/26/foto-amenzi-de-15-000-lei-la-o-persoana-fizica-care-avea-un-service-auto-in-campineanca/”]