[analyse_image type=”featured” src=”https://r3media.ro/wp-content/uploads/2025/06/israel-iran-e1749887213682.pnghttps://r3media.ro/wp-content/uploads/2025/06/israel-iran-e1749887213682.png”]
Iranul acuză România de implicare în atacul americano – israelian împotriva sa
Esmail Baghai, purtător de cuvânt al ministerului iranian de externe a acuzat România de implicare în atacul americano-israelian asupra țării sale, scrie News.ro.
Acesta a reacționat la declarațiile făcut de secretarul general al NATO, Mark Rutte, potrivit cărora „500 de avioane americane au decolat de pe bazele americane din Italia” pentru a sprijin bombardamentele americane asupra Iranului.
Rutte a mai spus că aeroportul din București „și-a redus numărul zborurilor comerciale pentru a face loc avioanelor de realimentare utilizate în cadrul acestei operațiuni”.
„Este vorba aici de o mărturisire clară și zdrobitoare a complicității active a NATO într-un război de agresiune ilegală purtat împotriva unui stat membru suveran al ONU”, a scris Baghai pe X.
„Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia și România ca fiind țări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”, a subliniat purtătorul de cuvânt al ministerului iranian.
„Aceste țări, precum și toate celelalte țări europene care au susținut agresiunea americano-israeliană împotriva Iranului, trebuie să explice propriilor cetățeni și întregii lumi de ce au ales să se facă complici la acest act flagrant de agresiune şi la comiterea unor atrocități în masă împotriva populației iraniene”, a adăugat el.
În replică, ministerul italian al apărării a condamnat miercuri declarațiile lui Rutte, considerând că acestea au transmis „un mesaj complet înșelător”. Potrivit italienilor, Roma a permis Statelor Unite să-și folosească bazele doar pentru zboruri tehnice și logistice, și nu pentru misiuni de luptă.
La București este liniște.
CITEȘTE MAI MULT
Esmail Baghai, purtător de cuvânt al ministerului iranian de externe a acuzat România de implicare în atacul americano-israelian asupra țării sale, scrie News.ro.
Acesta a reacționat la declarațiile făcut de secretarul general al NATO, Mark Rutte, potrivit cărora „500 de avioane americane au decolat de pe bazele americane din Italia” pentru a sprijin bombardamentele americane asupra Iranului.
Rutte a mai spus că aeroportul din București „și-a redus numărul zborurilor comerciale pentru a face loc avioanelor de realimentare utilizate în cadrul acestei operațiuni”.
„Este vorba aici de o mărturisire clară și zdrobitoare a complicității active a NATO într-un război de agresiune ilegală purtat împotriva unui stat membru suveran al ONU”, a scris Baghai pe X.
„Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia și România ca fiind țări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”, a subliniat purtătorul de cuvânt al ministerului iranian.
„Aceste țări, precum și toate celelalte țări europene care au susținut agresiunea americano-israeliană împotriva Iranului, trebuie să explice propriilor cetățeni și întregii lumi de ce au ales să se facă complici la acest act flagrant de agresiune şi la comiterea unor atrocități în masă împotriva populației iraniene”, a adăugat el.
În replică, ministerul italian al apărării a condamnat miercuri declarațiile lui Rutte, considerând că acestea au transmis „un mesaj complet înșelător”. Potrivit italienilor, Roma a permis Statelor Unite să-și folosească bazele doar pentru zboruri tehnice și logistice, și nu pentru misiuni de luptă.
La București este liniște.
[analyse_source url=”https://r3media.ro/iranul-acuza-romania-atac/”]






