[analyse_image type=”featured” src=”https://r3media.ro/wp-content/uploads/2020/12/emil-boc-oficial-e1782324644977.jpghttps://r3media.ro/wp-content/uploads/2020/12/emil-boc-oficial-e1782324644977.jpg”]
Emil Boc nu vrea să afișeze simbolurile sportivilor ruși la o competiție organizată la Cluj, deși Federația Internațională le permite
Primarul Clujului, Emil Boc, a anunțat că nu vrea să afișeze simbolurile sportivilor ruși prezenți la o competiție organizată la Cluj, deși Federația Internațională de Gimnastică permite acest lucru.
Într-o postare de pe o rețea socială, Emil Boc a declarat că nu va permite sportivilor ruși participanți la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică să evolueze sub propriul drapel și imn.
Competiția va avea loc între 26-28 iunie la BT Arena din Cluj Napoca.
Potrivit edilului, motivul este acela că sunt simbolurile unui „stat agresor”.
„La momentul când am aprobat organizarea la Cluj a unei asemenea competiții în sala polivalentă BT Arena, am știut faptul că sportivii din Rusia nu pot utiliza imnul și steagul ca reprezentare în competiția oficială de gimnastică ritmică.
Recent, Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a schimbat regulile și permite sportivilor din Rusia să utilizeze imnul și steagul în competițiile oficiale, inclusiv pentru această competiție de la Cluj-Napoca.
Aș vrea să fie foarte clar și răspicat și fără echivoc. În sala polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară.
Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune a Rusiei la adresa Ucrainei”, a spus Emil Boc.
Boc a cerut Federației Române de Gimnastică să clarifice situația, deși regulile Federației Internaționale sunt clare.
„În consecință, cer Federației Mondiale de Gimnastică să păstreze regulile care au fost în vigoare la momentul deciziei de a organiza la Cluj această competiție. În aceste condiții am aprobat organizarea ei la Cluj sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice pentru sportivi din Rusia la competiția de gimnastică.
În egală măsură, solicit Federației Române de Gimnastică și autorităților statului român să clarifice această situație acum, înainte de începerea competiției oficiale, pentru a nu avea probleme sau dispute pe parcursul derulării Cupei Mondiale”, a afirmat Primarul Clujului.
CITEȘTE MAI MULT
Primarul Clujului, Emil Boc, a anunțat că nu vrea să afișeze simbolurile sportivilor ruși prezenți la o competiție organizată la Cluj, deși Federația Internațională de Gimnastică permite acest lucru.
Într-o postare de pe o rețea socială, Emil Boc a declarat că nu va permite sportivilor ruși participanți la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică să evolueze sub propriul drapel și imn.
Competiția va avea loc între 26-28 iunie la BT Arena din Cluj Napoca.
Potrivit edilului, motivul este acela că sunt simbolurile unui „stat agresor”.
„La momentul când am aprobat organizarea la Cluj a unei asemenea competiții în sala polivalentă BT Arena, am știut faptul că sportivii din Rusia nu pot utiliza imnul și steagul ca reprezentare în competiția oficială de gimnastică ritmică.
Recent, Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a schimbat regulile și permite sportivilor din Rusia să utilizeze imnul și steagul în competițiile oficiale, inclusiv pentru această competiție de la Cluj-Napoca.
Aș vrea să fie foarte clar și răspicat și fără echivoc. În sala polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară.
Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune a Rusiei la adresa Ucrainei”, a spus Emil Boc.
Boc a cerut Federației Române de Gimnastică să clarifice situația, deși regulile Federației Internaționale sunt clare.
„În consecință, cer Federației Mondiale de Gimnastică să păstreze regulile care au fost în vigoare la momentul deciziei de a organiza la Cluj această competiție. În aceste condiții am aprobat organizarea ei la Cluj sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice pentru sportivi din Rusia la competiția de gimnastică.
În egală măsură, solicit Federației Române de Gimnastică și autorităților statului român să clarifice această situație acum, înainte de începerea competiției oficiale, pentru a nu avea probleme sau dispute pe parcursul derulării Cupei Mondiale”, a afirmat Primarul Clujului.
[analyse_source url=”https://r3media.ro/emil-boc-simboluri-sportivi-rusi-cluj-federatia-internationala/”]






