DECIZIE: trei polițiști teleormăneni au fost destituiți pentru că nu și-au ”făcut treaba”, în cazul crimei de la Beciu

[analyse_image type=”featured” src=”https://explozivnews24.ro/wp-content/uploads/2025/11/WhatsApp-Image-2025-11-10-at-12.27.35.jpeg”]

În acest sens au fost cercetați mai mulți polițiști teleormăneni pentru că nu ”și-au făcut treaba”, înainte ca tânăra, mamă a trei copii să fie ucisă de soț.

La aproximativ șase luni de la omor, mai marii Poliției Române au luat o decizie în ceea ce-i privește pe oamenii legii, care în prealabil au răspuns solicitărilor victimei. Până la momentul pierderii vieții, femeia a cerut de mai multe ori ajutorul poliției, fiind emise și ordine de protecție, însă, se pare că nu a fost suficient pentru a fi salvată.

În cadrul anchetei pornite de Poliția Română au fost efectuate nu mai puțin de 14 cercetări prealabile. Față de trei dintre polițiștii cercetați s-a luat măsura destituirii, respectiv un ofițer (șeful de secție) și doi subofițeri (șef post Beciu și ajutor de șef de post). Reporterii explozivnews24.ro au solicitat un punct de vedere Poliției Române.

”În urma consultării structurii de specialitate din cadrul Poliției Române a rezultat faptul că, 3 polițiști au fost sancționați conform art. 58, alin 1, lit. e) cu destituirea din poliție, 9 polițiști au fost sancționați conform art. 58, alin. 1, lit. b) cu diminuarea salariului funcției de baza cu 20% pe o perioadă de 3 luni și 2 polițiști au fost sancționați conform art. 58, alin. 1, lit. a) din Legea 360/2002  privind Statutul polițistului, prin aplicarea sancțiunii de mustrare scrisă”, se arată în răspunsul IGPR.

 

În acest sens au fost cercetați mai mulți polițiști teleormăneni pentru că nu ”și-au făcut treaba”, înainte ca tânăra, mamă a trei copii să fie ucisă de soț.

La aproximativ șase luni de la omor, mai marii Poliției Române au luat o decizie în ceea ce-i privește pe oamenii legii, care în prealabil au răspuns solicitărilor victimei. Până la momentul pierderii vieții, femeia a cerut de mai multe ori ajutorul poliției, fiind emise și ordine de protecție, însă, se pare că nu a fost suficient pentru a fi salvată.

În cadrul anchetei pornite de Poliția Română au fost efectuate nu mai puțin de 14 cercetări prealabile. Față de trei dintre polițiștii cercetați s-a luat măsura destituirii, respectiv un ofițer (șeful de secție) și doi subofițeri (șef post Beciu și ajutor de șef de post). Reporterii explozivnews24.ro au solicitat un punct de vedere Poliției Române.

”În urma consultării structurii de specialitate din cadrul Poliției Române a rezultat faptul că, 3 polițiști au fost sancționați conform art. 58, alin 1, lit. e) cu destituirea din poliție, 9 polițiști au fost sancționați conform art. 58, alin. 1, lit. b) cu diminuarea salariului funcției de baza cu 20% pe o perioadă de 3 luni și 2 polițiști au fost sancționați conform art. 58, alin. 1, lit. a) din Legea 360/2002  privind Statutul polițistului, prin aplicarea sancțiunii de mustrare scrisă”, se arată în răspunsul IGPR.

 

[analyse_source url=”https://explozivnews24.ro/decizie-trei-politisti-teleormaneni-au-fost-destituiti-pentru-ca-nu-si-au-facut-treaba-in-cazul-crimei-de-la-beciu/”]


Analyse


Post not analysed yet. Do the magic.