[analyse_image type=”featured” src=”https://ziardesuceava.ro/wp-content/uploads/2026/06/79193-1024×576.jpeg”]

Președintele Nicușor Dan a ieșit marți cu primul mesaj după eșecul Guvernului Veștea de a fi învestit și convocarea altor consultări cu partidele din Parlament.
“În consultările de astăzi, le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabilă. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară, și nu justificări și explicații de ce nu pot realiza o majoritate. România are nevoie de un Guvern. Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție de la care nu ne vom abate”, a scris președintele pe X.
[analyse_source url=”https://ziardesuceava.ro/dan-a-iesit-la-lumina-dupa-esecul-guvernului-vestea-voi-cere-partidelor-o-atitudine-rezonabila/”]