[analyse_image type=”featured” src=”https://s2.ziareromania.ro/?mmid=a932156adbc380f4d3″]
Kim Jong Un: „Vom exercita poziția de stat nuclear”. Phenianul pregătește noi măsuri militare și acuză SUA și Coreea de Sud de „lăcomie gangsterească”
Liderul nord-coreean, Kim Jong Un, a declarat că exercitarea poziției țării ca stat nuclear este singura modalitate de a face față unei situații de securitate globală imprevizibile și complicate, a relatat, marți, 23 iunie, agenția de știri de stat KCNA, citată de Reuters.
„Incidente și evenimente de neimaginat, uimitoare” au loc din cauza lăcomiei „gangsterești” a forțelor hegemonice, ceea ce face ca confruntările din întreaga lume să fie mai violente, a spus Kim, dând vina pe SUA pentru agravarea vărsării de sânge în Europa și Orientul Mijlociu.
Kim a vorbit la o reuniune a Comitetului Central al Partidului Muncitorilor, aflat la guvernare, care a început sâmbătă și s-a încheiat luni, a declarat KCNA.
Kim a acuzat SUA și Coreea de Sud că îngreunează situația de securitate din Peninsula Coreeană prin modernizarea constantă a poziției lor nucleare combinate, al cărei unic scop, a spus el, este de a ataca Coreea de Nord.
„Extinderea și consolidarea constantă a forțelor nucleare… și exercitarea temeinică a poziției unui stat posesor de arme nucleare reprezintă cea mai corectă și unica modalitate de a face față activ și cu încredere situației militare și politice internaționale imprevizibile care se complică în multiple moduri”, a spus el, conform KCNA.
KCNA nu a oferit detalii despre acțiunile specifice privind arsenalul nuclear al țării care ar putea fi întreprinse.
Kim a ordonat, de asemenea, acumularea de arme convenționale și accelerarea construcției unui crucișător cu rachete ghidate strategice de 10.000 de tone, a declarat KCNA.
Coreea de Nord a sfidat o serie de sancțiuni impuse atât de Națiunile Unite, cât și de SUA între 2006 și 2017, care interziceau Phenianului să dezvolte arme nucleare și rachete balistice pentru a le lansa. Poziția sa a alarmat puterile regionale.
Coreea de Nord s-a declarat stat nuclear și a anunțat că nimic nu îi va convinge să renunțe la armele atomice, în ciuda anilor de eforturi diplomatice ale SUA, Chinei și Coreei de Sud.
