Operatori economici din domeniul agricol, sancționați de pompieri / Cinci amenzi în cuantum de 82.500 lei

[analyse_image type=”featured” src=”https://ziarulteleormanul.ro/wp/wp-content/uploads/2026/06/control-isu.jpg”]

Eveniment

Operatori economici din domeniul agricol, sancționați de pompieri / Cinci amenzi în cuantum de 82.500 lei

Acțiunile pe latură preventivă derulate în ultimele zile de pmpierii teleormăneni s-au finalizat și cu cinci amenzi în valoare de 82.500 lei. Verificările au avut loc în localitățile Zimnicea, Beciu, Slobozia Mândra, Vedea și Smârdioasa, la operatorii economici din domeniul agricol.
Împreună cu personalul acestor obiective economice au fost realizate instruiri cu privire la cunoașterea modului de acțiune în cazul unei situații de urgență și exerciții de evacuare/intervenție în caz de incendiu.
Angajaților/personalului administrativ le-au fost prezentate deficiențele constatate, unele dintre ele fiind înlăturate operativ pe timpul controalelor, însă au fost aplicate și cinci amenzi în cuantum de 82.500 de lei.
Verificările pompierilor au urmărit dacă sunt respectate măsurile privind prevenirea și stingerea incendiilor, respectiv dotarea cu stingătoare a clădirilor, menținerea liberă a căilor de acces și evacuare, exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice, funcționarea la parametrii optimi a hidranților exteriori și interiori, accesul autospecialelor de stingere în zona clădirilor, funcționarea instalațiilor de detecție, semnalizare și avertizare în caz de incendiu din interiorul clădirilor și deținerea autorizației de securitate la incendiu.
Neregulile sancționate cu amendă au fost: – pentru neobținerea autorizației de securitate la incendiu la construcțiile cu destinația agroindustrială, s-au aplicat patru amenzi în cuantum de 80.000 de lei; – pentru neverificarea stingătoarelor de incendiu, s-a aplicat o amendă de 2.500 de lei.
Funcționarea fără autorizație de securitate la incendiu reprezintă o încălcare a legii, iar răspunderea revine exclusiv deținătorilor respectivelor construcții, motiv pentru care reamintim că procesul de avizare/autorizare a fost optimizat, iar Inspectoratul pentru Situații de Urgență „A. D. Ghica” al județului Teleorman primește și analizează documentațiile de avizare/autorizare privind securitatea la incendiu/protecție civilă, depuse exclusiv în format electronic, pdf. sau word, cu semnătură electronică a beneficiarilor sau a proiectanților/verificatorilor/ experților tehnici atestați, la adresa de e-mail avizare@isuteleorman.ro.

Acțiunile pe latură preventivă derulate în ultimele zile de pmpierii teleormăneni s-au finalizat și cu cinci amenzi în valoare de 82.500 lei. Verificările au avut loc în localitățile Zimnicea, Beciu, Slobozia Mândra, Vedea și Smârdioasa, la operatorii economici din domeniul agricol.
Împreună cu personalul acestor obiective economice au fost realizate instruiri cu privire la cunoașterea modului de acțiune în cazul unei situații de urgență și exerciții de evacuare/intervenție în caz de incendiu.
Angajaților/personalului administrativ le-au fost prezentate deficiențele constatate, unele dintre ele fiind înlăturate operativ pe timpul controalelor, însă au fost aplicate și cinci amenzi în cuantum de 82.500 de lei.
Verificările pompierilor au urmărit dacă sunt respectate măsurile privind prevenirea și stingerea incendiilor, respectiv dotarea cu stingătoare a clădirilor, menținerea liberă a căilor de acces și evacuare, exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice, funcționarea la parametrii optimi a hidranților exteriori și interiori, accesul autospecialelor de stingere în zona clădirilor, funcționarea instalațiilor de detecție, semnalizare și avertizare în caz de incendiu din interiorul clădirilor și deținerea autorizației de securitate la incendiu.
Neregulile sancționate cu amendă au fost: – pentru neobținerea autorizației de securitate la incendiu la construcțiile cu destinația agroindustrială, s-au aplicat patru amenzi în cuantum de 80.000 de lei; – pentru neverificarea stingătoarelor de incendiu, s-a aplicat o amendă de 2.500 de lei.
Funcționarea fără autorizație de securitate la incendiu reprezintă o încălcare a legii, iar răspunderea revine exclusiv deținătorilor respectivelor construcții, motiv pentru care reamintim că procesul de avizare/autorizare a fost optimizat, iar Inspectoratul pentru Situații de Urgență „A. D. Ghica” al județului Teleorman primește și analizează documentațiile de avizare/autorizare privind securitatea la incendiu/protecție civilă, depuse exclusiv în format electronic, pdf. sau word, cu semnătură electronică a beneficiarilor sau a proiectanților/verificatorilor/ experților tehnici atestați, la adresa de e-mail avizare@isuteleorman.ro.

Acțiunile pe latură preventivă derulate în ultimele zile de pmpierii teleormăneni s-au finalizat și cu cinci amenzi în valoare de 82.500 lei. Verificările au avut loc în localitățile Zimnicea, Beciu, Slobozia Mândra, Vedea și Smârdioasa, la operatorii economici din domeniul agricol.
Împreună cu personalul acestor obiective economice au fost realizate instruiri cu privire la cunoașterea modului de acțiune în cazul unei situații de urgență și exerciții de evacuare/intervenție în caz de incendiu.
Angajaților/personalului administrativ le-au fost prezentate deficiențele constatate, unele dintre ele fiind înlăturate operativ pe timpul controalelor, însă au fost aplicate și cinci amenzi în cuantum de 82.500 de lei.
Verificările pompierilor au urmărit dacă sunt respectate măsurile privind prevenirea și stingerea incendiilor, respectiv dotarea cu stingătoare a clădirilor, menținerea liberă a căilor de acces și evacuare, exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice, funcționarea la parametrii optimi a hidranților exteriori și interiori, accesul autospecialelor de stingere în zona clădirilor, funcționarea instalațiilor de detecție, semnalizare și avertizare în caz de incendiu din interiorul clădirilor și deținerea autorizației de securitate la incendiu.
Neregulile sancționate cu amendă au fost: – pentru neobținerea autorizației de securitate la incendiu la construcțiile cu destinația agroindustrială, s-au aplicat patru amenzi în cuantum de 80.000 de lei; – pentru neverificarea stingătoarelor de incendiu, s-a aplicat o amendă de 2.500 de lei.
Funcționarea fără autorizație de securitate la incendiu reprezintă o încălcare a legii, iar răspunderea revine exclusiv deținătorilor respectivelor construcții, motiv pentru care reamintim că procesul de avizare/autorizare a fost optimizat, iar Inspectoratul pentru Situații de Urgență „A. D. Ghica” al județului Teleorman primește și analizează documentațiile de avizare/autorizare privind securitatea la incendiu/protecție civilă, depuse exclusiv în format electronic, pdf. sau word, cu semnătură electronică a beneficiarilor sau a proiectanților/verificatorilor/ experților tehnici atestați, la adresa de e-mail avizare@isuteleorman.ro.

[analyse_source url=”https://ziarulteleormanul.ro/operatori-economici-din-domeniul-agricol-sanctionati-de-pompieri-cinci-amenzi-in-cuantum-de-82-500-lei/”]


Analyse


Post not analysed yet. Do the magic.