[analyse_image type=”featured” src=”https://liberinteleorman.ro/wp-content/uploads/2023/07/casa-de-cultura-alexandria.jpg”]
Construită în anul 1973 după proiectul arhitecților Gheorghe Dorin, Milița Sion și I.P. Carpați, Casa de Cultură a Sindicatelor din Alexandria a reprezentat una dintre cele mai importante edificii culturale realizate în perioada dezvoltării urbane a municipiului.
Specialiștii în arhitectură remarcă influențele modernismului socialist regional, completate de reinterpretarea unor elemente tradiționale românești, precum tratarea fațadei principale într-o manieră care evocă motive inspirate de prispa casei tradiționale.
Amplasată în centrul municipiului, conform planului de sistematizare al epocii, Casa de Cultură a Sindicatelor a fost timp de decenii unul dintre principalele centre culturale ale Alexandriei. În prezent însă, starea avansată de degradare a imobilului contrastează cu rolul pe care acesta l-a avut în viața comunității locale.
De când a fost preluată de Primăria Alexandria, proiectul referitor la reabilitarea clădirii stă în sertar. Ce a făcut Primăria Alexandria din 2015 până astăzi? Încearcă să obțină acordul de mediu, după 11 ani. https://djmtr.anmap.gov.ro/wp-content/uploads/sites/60/2026/06/AP-dep-sol-em-acm-casa-de-cultura.pdf.
Și a mai făcut ceva primarul Victor Drăgușin: și-a despăgubit prietenul de pahar – Florica Mara, care are o locație în apropiere.
Citiți și: Casa de Cultură din Alexandria rămâne în paragină: Explicațiile CNI – FOTO
De ce arată ca după bombardament Casa de Cultură din Alexandria – Explicații oficiale
Citiți și: Casa de Cultură, o ruină definitorie pentru Victor Drăgușin – De ce s-au oprit lucrările
Citiți și: Casa de Cultură – fantoma culturală a Alexandriei – O lună până la „finalizare”
[analyse_source url=”https://liberinteleorman.ro/casa-de-cultura-din-alexandria-un-simbol-ruinat/”]