519 trepte, în echipament complet de intervenție. Un pompier sucevean a urcat pe podium la ”Scări pe Toaca”

[analyse_image type=”featured” src=”https://www.radiotop.ro/img/media/2026/06/pompier-toaca.jpg”]

Pompierii militari suceveni și-au testat din nou limitele fizice și psihice la competiția națională ”Scări pe Toaca”, desfășurată în Masivul Ceahlău, iar unul dintre ei a urcat pe podiumul întrecerii.

Potrivit unui comunicat al ISU Suceava, 15 pompieri militari din cadrul ISU au participat la cea de-a IV-a ediție a competiției organizate de ISU Neamț, sub coordonarea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență. La finalul probelor, soldatul Gabriel Bizom a obținut un rezultat remarcabil, cucerind locul I la Grupa I de vîrstă și locul al III-lea în clasamentul general al competiției.

ISU Suceava a transmis că pompierii suceveni ”au demonstrat încă o dată nivelul ridicat de pregătire, ambiția și determinarea colegilor noștri, care au parcurs cu succes toate probele acestei competiții deosebit de solicitante”.

Întrecerea a reunit pompieri din cadrul IGSU și ai 26 de inspectorate județene, participanții avînd de trecut două probe extrem de dificile. Prima, ”Cursa Panaghia”, a presupus parcurgerea unui traseu montan de aproximativ șapte kilometri, cu o diferență de nivel de circa 1.100 de metri, concurenții transportînd în rucsac echipamentul necesar celei de-a doua probe.

Aceasta din urmă, ”Scări pe Toaca”, a constat în urcarea celor 519 trepte care duc spre Vîrful Toaca pe o înclinație de aproximativ 70 de grade și o diferență de altitudine de 100 de metri, pompierii fiind echipați complet pentru intervenții: costum de protecție, cască, mănuși, bocanci și aparat de respirat cu butelie.

Competiția are ca scop dezvoltarea rezistenței și a deprinderilor necesare intervențiilor în zone montane greu accesibile, dar și promovarea în rîndul publicului a activității desfășurate de pompierii profesioniști.

 

Pompierii militari suceveni și-au testat din nou limitele fizice și psihice la competiția națională ”Scări pe Toaca”, desfășurată în Masivul Ceahlău, iar unul dintre ei a urcat pe podiumul întrecerii.

Potrivit unui comunicat al ISU Suceava, 15 pompieri militari din cadrul ISU au participat la cea de-a IV-a ediție a competiției organizate de ISU Neamț, sub coordonarea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență. La finalul probelor, soldatul Gabriel Bizom a obținut un rezultat remarcabil, cucerind locul I la Grupa I de vîrstă și locul al III-lea în clasamentul general al competiției.

ISU Suceava a transmis că pompierii suceveni ”au demonstrat încă o dată nivelul ridicat de pregătire, ambiția și determinarea colegilor noștri, care au parcurs cu succes toate probele acestei competiții deosebit de solicitante”.

Întrecerea a reunit pompieri din cadrul IGSU și ai 26 de inspectorate județene, participanții avînd de trecut două probe extrem de dificile. Prima, ”Cursa Panaghia”, a presupus parcurgerea unui traseu montan de aproximativ șapte kilometri, cu o diferență de nivel de circa 1.100 de metri, concurenții transportînd în rucsac echipamentul necesar celei de-a doua probe.

Aceasta din urmă, ”Scări pe Toaca”, a constat în urcarea celor 519 trepte care duc spre Vîrful Toaca pe o înclinație de aproximativ 70 de grade și o diferență de altitudine de 100 de metri, pompierii fiind echipați complet pentru intervenții: costum de protecție, cască, mănuși, bocanci și aparat de respirat cu butelie.

Competiția are ca scop dezvoltarea rezistenței și a deprinderilor necesare intervențiilor în zone montane greu accesibile, dar și promovarea în rîndul publicului a activității desfășurate de pompierii profesioniști.

 

[analyse_source url=”https://www.radiotop.ro/actualitate/519-trepte-in-echipament-complet-de-interventie-un-pompier-sucevean-a-urcat-pe-podium-la-scari-pe-toaca.html”]


Analyse


Post not analysed yet. Do the magic.