Iată dovada! România importă energie cu 160 euro și o exportă cu 15 euro

[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/06/expoo.webp.webphttps://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/06/expoo.webp.webp”]

Iată dovada! România importă energie cu 160 euro și o exportă cu 15 euro

OrtodoxINFO

Asasinii țării10.6k vizualizări Comentarii
5 Min Read

OrtodoxINFO este supus unui sabotaj sistematic din partea reprezentanților Google România, atât la afișări cât și în rezultatele de căutare.
Astfel că veniturile din publicitate au scăzut de până la 10 ori. Situația este similară și pe Facebook.

Vă invităm să accesați direct site-ul și să vă abonați la notificări.

Dacă doriți să ne susțineți în această perioadă dificilă, orice donație este binevenită.
Dumnezeu să vă răsplătească!

Datele în timp real prezentate pe site-ul electricity maps din ziua de 16 iunie arată dezastrul din actualul sistem energetic național. România are, constant, cel mai mare preț la energie din UE, care contrastează cu cel mai redus nivel al puterii de cumpărare. Dependența de eoliene și fotovoltaice, coroborată cu închiderea energiei în bandă, a făcut ca țara noastră să importe energie la prețuri de peste 10 ori mai mari decât energia exportată. În acest context, oricâte regenerabile am adăuga în sistem, fenomenul va rămâne neschimbat, la fel și prețurile uriașe pentru populație și economie.

Conform datelor Transelectrica, în 15 iunie, după miezul nopții, România a importat energie continuu până la ora 10 dimineața. Timp de 3 ore s-a exportat, pentru ca, de la ora 13, să reînceapă importurile până la 12 noaptea. Practic, România și-a acoperit consumul, și-așa redus, în doar trei ore dintr-o zi. Cauze? Un singur reactor în funcțiune, vânt spre deloc, cărbune circa 500 MWh și centrale pe gaze, vreo 600 MWh produși. În 16 iunie, datele de pe site-ul electricity maps arătau foarte clar de ce România are cel mai mare preț la energie. De la 12.01 noaptea până la ora 9 dimineața, prețurile au variat între 120 euro/MWh și 164 euro/MWh, perioadă în care România a importat energie la greu. La prețul de 164 euro, se importau 307 MWh din Ucraina, 117 MWh din Serbia, 365 MWh din Ungaria și 1.000 MWh din Bulgaria.

Afacere pentru alții

La ora 1 noaptea, în 16 iunie, când prețul energiei ajunsese la 151 euro/ MWh, România importa 336 MWh din Ucraina, 370 MWh din Ungaria și 711 MWh din Bulgaria. La 139 euro/MWh, la ora 8 dimineața, se importau 1.120 MWh din Bulgaria, iar 241 MWh ne vindeau companiile din stocare. De partea cealaltă, la exporturi, la ora 12 ziua, România vindea energie cu 15 euro/MWh către Ucraina – 111 MWh, Ungaria – 87 MWh, Moldova – 361 MWh, Bulgaria – 18 MWh și Serbia – 624 MWh.  Totodată, la ora 15, în 16 iunie, când prețul energiei era tot de 15 euro/MWh, România exporta în Moldova – 358 MWh, în Bulgaria – 106 MWh și în Serbia – 494 MWh. Important de precizat este faptul că energia exportată, cea produsă de eoliene și fotovoltaice, este subvenționată de români, prin taxele pe certificatele verzi impuse de stat.

INS anunță scăderea drastică a consumului

În primele patru luni ale acestui an, România a produs 18.547,2 milioane kWh și a consumat 16.553 milioane de kWh în economie, iluminat public și populație, arată INS. Importurile au fost de 5.287,1 milioane de kWh, iar exporturile de 5.148,8 kWh. În termocentrale, care înseamnă atât cărbune, cât și gaze, producția a scăzut cu 3,6% față de primele patru luni ale anului trecut. În hidrocentrale, producția a crescut cu 31,5%, în centralele eoliene, cu 12,5%, iar în parcurile fotovoltaice, cu 26,4%. Pe de altă parte, consumul în economie a scăzut cu 0,4%, iluminatul public a crescut cu 0,8%, iar consumul populației a scăzut cu 10,1%, atât pe fondul creșterii numărului de prosumatori, cât și al reducerii forțate a consumului din cauza facturilor la energie.

S-au redus resursele de energie

Potrivit INS, în perioada 1.I-30.IV.2026, resursele de energie primară au scăzut cu 3,3 %, iar cele de energie electrică au crescut cu 2,5 %, față de perioada 1.I-30.IV.2025. Astfel, principalele resurse de energie primară, în perioada 1.I-30.IV.2026, au totalizat 10.482,4 mii tone echivalent petrol (tep), în scădere cu 356,7 mii tep față de perioada 1.I-30.IV.2025. Cea mai mare scădere a producției s-a înregistrat la cărbune, -18,6%, ducând la o creștere a importurilor cu 24%. Producția de țiței a scăzut și ea cu 8,1%, iar cea de gaze s-a redus cu 1%. La gaze naturale importurile au explodat, majorându-se cu 46,8%.  În timp ce importurile de țiței au scăzut cu 30,8%, importurile de produse petroliere au crescut cu 36,7%, pe fondul închiderii rafinăriilor din țara noastră.

Distribuie

Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!

Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.

Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

Lasă un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată.Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Datele în timp real prezentate pe site-ul electricity maps din ziua de 16 iunie arată dezastrul din actualul sistem energetic național. România are, constant, cel mai mare preț la energie din UE, care contrastează cu cel mai redus nivel al puterii de cumpărare. Dependența de eoliene și fotovoltaice, coroborată cu închiderea energiei în bandă, a făcut ca țara noastră să importe energie la prețuri de peste 10 ori mai mari decât energia exportată. În acest context, oricâte regenerabile am adăuga în sistem, fenomenul va rămâne neschimbat, la fel și prețurile uriașe pentru populație și economie.

Conform datelor Transelectrica, în 15 iunie, după miezul nopții, România a importat energie continuu până la ora 10 dimineața. Timp de 3 ore s-a exportat, pentru ca, de la ora 13, să reînceapă importurile până la 12 noaptea. Practic, România și-a acoperit consumul, și-așa redus, în doar trei ore dintr-o zi. Cauze? Un singur reactor în funcțiune, vânt spre deloc, cărbune circa 500 MWh și centrale pe gaze, vreo 600 MWh produși. În 16 iunie, datele de pe site-ul electricity maps arătau foarte clar de ce România are cel mai mare preț la energie. De la 12.01 noaptea până la ora 9 dimineața, prețurile au variat între 120 euro/MWh și 164 euro/MWh, perioadă în care România a importat energie la greu. La prețul de 164 euro, se importau 307 MWh din Ucraina, 117 MWh din Serbia, 365 MWh din Ungaria și 1.000 MWh din Bulgaria.

Afacere pentru alții

La ora 1 noaptea, în 16 iunie, când prețul energiei ajunsese la 151 euro/ MWh, România importa 336 MWh din Ucraina, 370 MWh din Ungaria și 711 MWh din Bulgaria. La 139 euro/MWh, la ora 8 dimineața, se importau 1.120 MWh din Bulgaria, iar 241 MWh ne vindeau companiile din stocare. De partea cealaltă, la exporturi, la ora 12 ziua, România vindea energie cu 15 euro/MWh către Ucraina – 111 MWh, Ungaria – 87 MWh, Moldova – 361 MWh, Bulgaria – 18 MWh și Serbia – 624 MWh.  Totodată, la ora 15, în 16 iunie, când prețul energiei era tot de 15 euro/MWh, România exporta în Moldova – 358 MWh, în Bulgaria – 106 MWh și în Serbia – 494 MWh. Important de precizat este faptul că energia exportată, cea produsă de eoliene și fotovoltaice, este subvenționată de români, prin taxele pe certificatele verzi impuse de stat.

INS anunță scăderea drastică a consumului

În primele patru luni ale acestui an, România a produs 18.547,2 milioane kWh și a consumat 16.553 milioane de kWh în economie, iluminat public și populație, arată INS. Importurile au fost de 5.287,1 milioane de kWh, iar exporturile de 5.148,8 kWh. În termocentrale, care înseamnă atât cărbune, cât și gaze, producția a scăzut cu 3,6% față de primele patru luni ale anului trecut. În hidrocentrale, producția a crescut cu 31,5%, în centralele eoliene, cu 12,5%, iar în parcurile fotovoltaice, cu 26,4%. Pe de altă parte, consumul în economie a scăzut cu 0,4%, iluminatul public a crescut cu 0,8%, iar consumul populației a scăzut cu 10,1%, atât pe fondul creșterii numărului de prosumatori, cât și al reducerii forțate a consumului din cauza facturilor la energie.

S-au redus resursele de energie

Potrivit INS, în perioada 1.I-30.IV.2026, resursele de energie primară au scăzut cu 3,3 %, iar cele de energie electrică au crescut cu 2,5 %, față de perioada 1.I-30.IV.2025. Astfel, principalele resurse de energie primară, în perioada 1.I-30.IV.2026, au totalizat 10.482,4 mii tone echivalent petrol (tep), în scădere cu 356,7 mii tep față de perioada 1.I-30.IV.2025. Cea mai mare scădere a producției s-a înregistrat la cărbune, -18,6%, ducând la o creștere a importurilor cu 24%. Producția de țiței a scăzut și ea cu 8,1%, iar cea de gaze s-a redus cu 1%. La gaze naturale importurile au explodat, majorându-se cu 46,8%.  În timp ce importurile de țiței au scăzut cu 30,8%, importurile de produse petroliere au crescut cu 36,7%, pe fondul închiderii rafinăriilor din țara noastră.

[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/06/16/iata-dovada-romania-importa-energie-cu-160-euro-si-o-exporta-cu-15-euro/”]


Analyse


2026-06-17 13:48:17

Post already analysed. But you can request a new run: Do the magic.