[analyse_image type=”featured” src=”https://ziarulteleormanul.ro/wp/wp-content/uploads/2026/06/ACS.jpg”]
ACS Drăgănești Vlașca a câștigat Cupa României – etapa județeană 2026
Pe stadionul “Alexandru Iatan” din Plosca, s-a disputat finala Cupei României – etapa județeană, în prologul “Festivalului Fotbalului Teleormănean”, sâmbătă, 13 iunie a.c. Ambianța extrem de plăcută la Plosca, cu un gazon excelent și în prezența a peste 300 de spectatori, a adus față în față pentru finala Cupei României – etapa județeana, pe ACS DrăgăneștiVlașca și CS Viitorul Lunca. Echipa din DrăgăneștiVlașca era la a 4-a finală, după ce a câștigat-o pe cea din 2018, 2-1 cu ACS Seaca, dar și pierzând alte două, respectiv pe cele din 2019, 1-2 cu Ajax Botoroaga, și 2024, 0-3 cu CSL Nanov. Viitorul Lunca, la prima prezență într-o finală de Cupa României – etapa județeana. Partida a fost de un bun nivel tehnic, controlată însă din toate punctele de vedere de echipa din Drăgănești Vlașca, mai matură și cu un lot valoros, care a câștigat cu 2-0, golurile fiind marcate de Laurențiu Badici (autogol) – min. 18 și Gabriel Chiriță – min. 83. De remarcat că echipa din Drăgănești a evoluat în inferioritate numerică din min. 65, dupa ce jucătorul Florin Toma a fost eliminat/CR, pentru lovirea adversarului cu brațul. Adversara, cei din Lunca, a avut o evoluție curajoasă și a făcut față cu brio mult mai experimentatei echipe de la Vlașca, care, trebuie amintit, că a terminat ediția de campionat 2025-2026, pe locul 2, dupa Astra Plosca. Prima repriza a fost dominată clar de DrăgăneștiVlașca, care a avut alte câteva oportunități de a marca, dar fie că s-a opus bara porții de două ori, fie ratările, au facut ca scorul la pauză sa fie doar 1-0. În partea a doua, același tipar de joc, Lunca reușind o singură ocazie mare, bară în min. 68. Deși cu om în plus și cu un atac viguros, a pus în dificultate de câteva ori apărarea celor de la Vlașca, dar oaspeții au trebuit să recunoască înfrângerea, mai ales după golul din min. 83, care a închis tabela de marcaj, 2-0.
După terminarea jocului, echipa din Drăgănești Vlașca a primit medaliile și trofeul de câștigătoare a Cupei României – etapa județeană 2026.
Vă prezentăm loturile celor două echipe prezente în finală:
ACS Drăgănești Vlașca – Florin Cristea, Antonios Marin, Robert Wincentovicz (căpitan), Vicențiu Găiceanu, Ionuț Călugăreanu, Cătălin Desculțu, Marius Mitran, Florin Toma, Urâtu Liviu, Marius Olteanu, Gabriel Chiriță, Valentin Orășanu, Alexandru Chiriceanu, Viorel Moraru, Marius Chircalan, Ionuț Voicu, Cătălin Burlacu. Staff compus din Răzvan Glăvan, Petre Terteleac, Andrei Brașoveanu, Vasile Mocanu, președinte Nicolae Terteleac.
Viitorul Lunca – Robert Mohora, Flavius Julea, Sorin Cărbunaru, George Eftimie (căpitan), Adi Șerban, Alexandru Buzulică, Cornel Ghebaură, Marius Terci, Andrei Felie, Laurențiu Bădici, Ionuț Terci, David Slăveanu, Ionuț Geamăna, Andrei Lazar, Ștefan Suga, Mihai Eftimie. Staff compus din Gheorghiță Tudosoiu, Florin Catană, Alexandru Tudosoiu, George Cotoi.
Președintele ACS Drăgănești Vlașca, Nicolae Terteleac, a declarat la finalul jocului: “Sunt extrem de bucuros că am încheiat această ediție 2025-2026 cu câștigarea Cupei României – etapa județeană, după ce în clasamentul Ligii 4 am ocupat locul secund după Astra Plosca, aceasta câștigând merituos campionatul. Marius Olteanu a câștigat și el titlul de golgheter al Ligii 4, aducând altă bucurie în cadrul clubului nostru. Am demonstrat că la Drăgănești Vlașca primodială este munca, completată de disciplină, de un lot valoros de jucători, toate la un loc aducătoare de victorii, de performanță. Sperăm să facem o figură frumoasă în fazele superioare ale competiției”.
Pe stadionul “Alexandru Iatan” din Plosca, s-a disputat finala Cupei României – etapa județeană, în prologul “Festivalului Fotbalului Teleormănean”, sâmbătă, 13 iunie a.c. Ambianța extrem de plăcută la Plosca, cu un gazon excelent și în prezența a peste 300 de spectatori, a adus față în față pentru finala Cupei României – etapa județeana, pe ACS DrăgăneștiVlașca și CS Viitorul Lunca. Echipa din DrăgăneștiVlașca era la a 4-a finală, după ce a câștigat-o pe cea din 2018, 2-1 cu ACS Seaca, dar și pierzând alte două, respectiv pe cele din 2019, 1-2 cu Ajax Botoroaga, și 2024, 0-3 cu CSL Nanov. Viitorul Lunca, la prima prezență într-o finală de Cupa României – etapa județeana. Partida a fost de un bun nivel tehnic, controlată însă din toate punctele de vedere de echipa din Drăgănești Vlașca, mai matură și cu un lot valoros, care a câștigat cu 2-0, golurile fiind marcate de Laurențiu Badici (autogol) – min. 18 și Gabriel Chiriță – min. 83. De remarcat că echipa din Drăgănești a evoluat în inferioritate numerică din min. 65, dupa ce jucătorul Florin Toma a fost eliminat/CR, pentru lovirea adversarului cu brațul. Adversara, cei din Lunca, a avut o evoluție curajoasă și a făcut față cu brio mult mai experimentatei echipe de la Vlașca, care, trebuie amintit, că a terminat ediția de campionat 2025-2026, pe locul 2, dupa Astra Plosca. Prima repriza a fost dominată clar de DrăgăneștiVlașca, care a avut alte câteva oportunități de a marca, dar fie că s-a opus bara porții de două ori, fie ratările, au facut ca scorul la pauză sa fie doar 1-0. În partea a doua, același tipar de joc, Lunca reușind o singură ocazie mare, bară în min. 68. Deși cu om în plus și cu un atac viguros, a pus în dificultate de câteva ori apărarea celor de la Vlașca, dar oaspeții au trebuit să recunoască înfrângerea, mai ales după golul din min. 83, care a închis tabela de marcaj, 2-0.
După terminarea jocului, echipa din Drăgănești Vlașca a primit medaliile și trofeul de câștigătoare a Cupei României – etapa județeană 2026.
Vă prezentăm loturile celor două echipe prezente în finală:
ACS Drăgănești Vlașca – Florin Cristea, Antonios Marin, Robert Wincentovicz (căpitan), Vicențiu Găiceanu, Ionuț Călugăreanu, Cătălin Desculțu, Marius Mitran, Florin Toma, Urâtu Liviu, Marius Olteanu, Gabriel Chiriță, Valentin Orășanu, Alexandru Chiriceanu, Viorel Moraru, Marius Chircalan, Ionuț Voicu, Cătălin Burlacu. Staff compus din Răzvan Glăvan, Petre Terteleac, Andrei Brașoveanu, Vasile Mocanu, președinte Nicolae Terteleac.
Viitorul Lunca – Robert Mohora, Flavius Julea, Sorin Cărbunaru, George Eftimie (căpitan), Adi Șerban, Alexandru Buzulică, Cornel Ghebaură, Marius Terci, Andrei Felie, Laurențiu Bădici, Ionuț Terci, David Slăveanu, Ionuț Geamăna, Andrei Lazar, Ștefan Suga, Mihai Eftimie. Staff compus din Gheorghiță Tudosoiu, Florin Catană, Alexandru Tudosoiu, George Cotoi.
Președintele ACS Drăgănești Vlașca, Nicolae Terteleac, a declarat la finalul jocului: “Sunt extrem de bucuros că am încheiat această ediție 2025-2026 cu câștigarea Cupei României – etapa județeană, după ce în clasamentul Ligii 4 am ocupat locul secund după Astra Plosca, aceasta câștigând merituos campionatul. Marius Olteanu a câștigat și el titlul de golgheter al Ligii 4, aducând altă bucurie în cadrul clubului nostru. Am demonstrat că la Drăgănești Vlașca primodială este munca, completată de disciplină, de un lot valoros de jucători, toate la un loc aducătoare de victorii, de performanță. Sperăm să facem o figură frumoasă în fazele superioare ale competiției”.
Pe stadionul “Alexandru Iatan” din Plosca, s-a disputat finala Cupei României – etapa județeană, în prologul “Festivalului Fotbalului Teleormănean”, sâmbătă, 13 iunie a.c. Ambianța extrem de plăcută la Plosca, cu un gazon excelent și în prezența a peste 300 de spectatori, a adus față în față pentru finala Cupei României – etapa județeana, pe ACS DrăgăneștiVlașca și CS Viitorul Lunca. Echipa din DrăgăneștiVlașca era la a 4-a finală, după ce a câștigat-o pe cea din 2018, 2-1 cu ACS Seaca, dar și pierzând alte două, respectiv pe cele din 2019, 1-2 cu Ajax Botoroaga, și 2024, 0-3 cu CSL Nanov. Viitorul Lunca, la prima prezență într-o finală de Cupa României – etapa județeana. Partida a fost de un bun nivel tehnic, controlată însă din toate punctele de vedere de echipa din Drăgănești Vlașca, mai matură și cu un lot valoros, care a câștigat cu 2-0, golurile fiind marcate de Laurențiu Badici (autogol) – min. 18 și Gabriel Chiriță – min. 83. De remarcat că echipa din Drăgănești a evoluat în inferioritate numerică din min. 65, dupa ce jucătorul Florin Toma a fost eliminat/CR, pentru lovirea adversarului cu brațul. Adversara, cei din Lunca, a avut o evoluție curajoasă și a făcut față cu brio mult mai experimentatei echipe de la Vlașca, care, trebuie amintit, că a terminat ediția de campionat 2025-2026, pe locul 2, dupa Astra Plosca. Prima repriza a fost dominată clar de DrăgăneștiVlașca, care a avut alte câteva oportunități de a marca, dar fie că s-a opus bara porții de două ori, fie ratările, au facut ca scorul la pauză sa fie doar 1-0. În partea a doua, același tipar de joc, Lunca reușind o singură ocazie mare, bară în min. 68. Deși cu om în plus și cu un atac viguros, a pus în dificultate de câteva ori apărarea celor de la Vlașca, dar oaspeții au trebuit să recunoască înfrângerea, mai ales după golul din min. 83, care a închis tabela de marcaj, 2-0.
După terminarea jocului, echipa din Drăgănești Vlașca a primit medaliile și trofeul de câștigătoare a Cupei României – etapa județeană 2026.
Vă prezentăm loturile celor două echipe prezente în finală:
ACS Drăgănești Vlașca – Florin Cristea, Antonios Marin, Robert Wincentovicz (căpitan), Vicențiu Găiceanu, Ionuț Călugăreanu, Cătălin Desculțu, Marius Mitran, Florin Toma, Urâtu Liviu, Marius Olteanu, Gabriel Chiriță, Valentin Orășanu, Alexandru Chiriceanu, Viorel Moraru, Marius Chircalan, Ionuț Voicu, Cătălin Burlacu. Staff compus din Răzvan Glăvan, Petre Terteleac, Andrei Brașoveanu, Vasile Mocanu, președinte Nicolae Terteleac.
Viitorul Lunca – Robert Mohora, Flavius Julea, Sorin Cărbunaru, George Eftimie (căpitan), Adi Șerban, Alexandru Buzulică, Cornel Ghebaură, Marius Terci, Andrei Felie, Laurențiu Bădici, Ionuț Terci, David Slăveanu, Ionuț Geamăna, Andrei Lazar, Ștefan Suga, Mihai Eftimie. Staff compus din Gheorghiță Tudosoiu, Florin Catană, Alexandru Tudosoiu, George Cotoi.
Președintele ACS Drăgănești Vlașca, Nicolae Terteleac, a declarat la finalul jocului: “Sunt extrem de bucuros că am încheiat această ediție 2025-2026 cu câștigarea Cupei României – etapa județeană, după ce în clasamentul Ligii 4 am ocupat locul secund după Astra Plosca, aceasta câștigând merituos campionatul. Marius Olteanu a câștigat și el titlul de golgheter al Ligii 4, aducând altă bucurie în cadrul clubului nostru. Am demonstrat că la Drăgănești Vlașca primodială este munca, completată de disciplină, de un lot valoros de jucători, toate la un loc aducătoare de victorii, de performanță. Sperăm să facem o figură frumoasă în fazele superioare ale competiției”.
[analyse_source url=”https://ziarulteleormanul.ro/acs-draganesti-vlasca-a-castigat-cupa-romaniei-etapa-judeteana-2026/”]