Ștefan Ilie, președinte PNL județul Tulcea: PNL va fi consecvent alături de Ilie Bolojan. Cei care doresc să rămână la guvernare sub orice formă, să se organizeze într-o altă formulă politică

[analyse_image type=”featured” src=”https://dobrogeanews.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/09/Stefan-Ilie.jpg”]

L-am întrebat pe Ștefan Ilie, președinte PNL județul Tulcea, cum comentează faptul că președintele Nicușor Dan a nominalizat astăzi (duminică) dimineața un premier din PNL, pe Adrian Veștea, în condițiile în care premierul desemnat, Eugen Eugen Tomac a continuat demersurile politice și și-a prezentat aseară, public, Programul de guvernare.


Stefan Ilie Primarul Municipiului Tulcea

Ștefan Ilie, președinte PNL județul Tulcea:  

„Este, într-adevăr, o surpriză neplăcută pentru  marea majoritate a românilor, nu doar pentru reprezentanții Partidului Național Liberal sau ai altor partide politice, pentru marea majoritatea românilor. Pentru că așteptau de la Nicușor Dan, mai ales votanții acestuia, printre care m-am numărat și eu, ca președintele să își exprime puterea constituțională în desemnarea premierilor …conform Constituției României.

Acum, desemnarea unuia dintre membrii PNL este complet nejustificată și complet neconstituțională, pentru că, am văzut cu toții că președintele României nu s-a mai consultat cu partidele politice, nu s-a mai consultat cu președintele PNL, Ilie Bolojan, și a desemnat un premier din PNL, demonstrând intenția clară de a desființa, practic, sau de a rupe Partidul Național Liberal.

În condițiile în care săptămâna trecută am avut, joi, Biroul Politic Național (BPN) și în forul acestuia, PNL a luat decizia de a nu vota Guvernul propus de Eugen Tomac. Însă, mai rău decât această desemnare a președintelui este acceptarea condiției de premier desemnat a liberalului Veștea. Aceasta este dezamăgirea noastră, a colegilor liberali, pentru că președintele poate propune orice persoană pe care o consideră el capabilă să formeze guvernul, dar persoana aceea trebuie să obțină mai întâi acordul colegilor din partidul din care face parte.

Gruparea care nu este de acord cu reformele lui Bolojan, îmi aduce aminte, în trecutul politic tulcean, de fostul președinte al PNL Tulcea, Popa Octavian, care nu se gândea decât la propriul lui interes, de a ieși parlamentar și mai puțin la interesele tulcenilor. De aceea, în timpul mandatului său de președinte, PNL în județul Tulcea avea o cotă de până la 10- 11%.

Acum, o grupare din PNL nu-și dorește altceva decât oprirea reformelor prin toate modurile posibile, păstrarea privilegiilor, ceea ce, de fapt, în situația, să spunem, ipotetică, în care s-ar și întâmpla în realitate, însemnă că peste doi ani , practic, PNL va dispărea de pe scena politică. Iar țara, nu cred că va vedea prea curând luminița de la capătul tunelului.

Să știți că eu văd și o parte bună în toată această inedită situație. Atunci când vrei să lupți pentru binele societății, pentru ce te-au votat până la urmă oamenii, să faci lucrurile temeinic, chiar dacă este greu și disconfortul este mare, întotdeauna vor fi voci și interese care se vor opune.

Doar consecvența faptelor noastre aduc un rezultat pozitiv în viitorul apropiat. Așadar, poate că este momentul cel mai bun să se separe bobul de neghină. Liberalii să rămână în PNL iar cei care doresc să rămână la guvernare sub orice formă, așa după cum s-a mai întâmplat, să se organizeze ca atare într-o altă formulă. Partidul Național Liberal va fi consecvent alături de Ilie Bolojan, iar cei care nu sunt de acord cu politicile lui Ilie Bolojan, sunt liberi să plece”.

Dobrogeanews: Care sunt pașii pe care Partidul Național Liberal îl face acum?

„Luni, 15 Iunie, la ora 17:00, urmează să se organizeze Birou Politic Național al PNL pentru a lua o decizie oficială.

Deja sunt mai mulți colegi care cer excluderea celor care, una au spus și votat în urmă cu doar 4 zile (că nu vor mai guverna într-o alianță cu PSD și nu vor vota Guvernul Tomac) și altceva spun astăzi.

Eu cred că Partidul Național Liberal va trece și peste această etapă, că îi va îndepărta pe toți cei care sunt trădători. Efectiv nu pot fi numiți altfel. Trădători. Pentru că noi chiar dezbatem în cadrul partidului toate situațiile care frământă societatea. Ilie Bolojan nu este un președinte care să ia deciziile în afara partidului, în afara statutului partidului. El ne aduce întotdeauna la dezbatere, de fiecare dată discutăm în partid.

Ați văzut că noi luăm decizii după 4-5 ore de discuții, prin vot. După ce fiecare își spune, își argumentează punctul de vedere. Apoi votăm și ieșim cu o decizie unitară. Așa procedează un partid format din oameni responsabili. Nu în afara partidului.

Eu sunt optimist și cred că Partidul Național Liberal poate să se scuture de acești membri care nu fac cinste istoriei partidului. Și poate merge mai departe lând deciziile cele mai bune pentru România. Nu doar pentru câteva luni. Ci pe termen lung. Românii au nevoie de predictibilitate. De Schimbare profundă pentru viitor”

Urmăriţi Ştirile Dobrogeanews şi pe Google News

L-am întrebat pe Ștefan Ilie, președinte PNL județul Tulcea, cum comentează faptul că președintele Nicușor Dan a nominalizat astăzi (duminică) dimineața un premier din PNL, pe Adrian Veștea, în condițiile în care premierul desemnat, Eugen Eugen Tomac a continuat demersurile politice și și-a prezentat aseară, public, Programul de guvernare.


Stefan Ilie Primarul Municipiului Tulcea

Ștefan Ilie, președinte PNL județul Tulcea:  

„Este, într-adevăr, o surpriză neplăcută pentru  marea majoritate a românilor, nu doar pentru reprezentanții Partidului Național Liberal sau ai altor partide politice, pentru marea majoritatea românilor. Pentru că așteptau de la Nicușor Dan, mai ales votanții acestuia, printre care m-am numărat și eu, ca președintele să își exprime puterea constituțională în desemnarea premierilor …conform Constituției României.

Acum, desemnarea unuia dintre membrii PNL este complet nejustificată și complet neconstituțională, pentru că, am văzut cu toții că președintele României nu s-a mai consultat cu partidele politice, nu s-a mai consultat cu președintele PNL, Ilie Bolojan, și a desemnat un premier din PNL, demonstrând intenția clară de a desființa, practic, sau de a rupe Partidul Național Liberal.

În condițiile în care săptămâna trecută am avut, joi, Biroul Politic Național (BPN) și în forul acestuia, PNL a luat decizia de a nu vota Guvernul propus de Eugen Tomac. Însă, mai rău decât această desemnare a președintelui este acceptarea condiției de premier desemnat a liberalului Veștea. Aceasta este dezamăgirea noastră, a colegilor liberali, pentru că președintele poate propune orice persoană pe care o consideră el capabilă să formeze guvernul, dar persoana aceea trebuie să obțină mai întâi acordul colegilor din partidul din care face parte.

Gruparea care nu este de acord cu reformele lui Bolojan, îmi aduce aminte, în trecutul politic tulcean, de fostul președinte al PNL Tulcea, Popa Octavian, care nu se gândea decât la propriul lui interes, de a ieși parlamentar și mai puțin la interesele tulcenilor. De aceea, în timpul mandatului său de președinte, PNL în județul Tulcea avea o cotă de până la 10- 11%.

Acum, o grupare din PNL nu-și dorește altceva decât oprirea reformelor prin toate modurile posibile, păstrarea privilegiilor, ceea ce, de fapt, în situația, să spunem, ipotetică, în care s-ar și întâmpla în realitate, însemnă că peste doi ani , practic, PNL va dispărea de pe scena politică. Iar țara, nu cred că va vedea prea curând luminița de la capătul tunelului.

Să știți că eu văd și o parte bună în toată această inedită situație. Atunci când vrei să lupți pentru binele societății, pentru ce te-au votat până la urmă oamenii, să faci lucrurile temeinic, chiar dacă este greu și disconfortul este mare, întotdeauna vor fi voci și interese care se vor opune.

Doar consecvența faptelor noastre aduc un rezultat pozitiv în viitorul apropiat. Așadar, poate că este momentul cel mai bun să se separe bobul de neghină. Liberalii să rămână în PNL iar cei care doresc să rămână la guvernare sub orice formă, așa după cum s-a mai întâmplat, să se organizeze ca atare într-o altă formulă. Partidul Național Liberal va fi consecvent alături de Ilie Bolojan, iar cei care nu sunt de acord cu politicile lui Ilie Bolojan, sunt liberi să plece”.

Dobrogeanews: Care sunt pașii pe care Partidul Național Liberal îl face acum?

„Luni, 15 Iunie, la ora 17:00, urmează să se organizeze Birou Politic Național al PNL pentru a lua o decizie oficială.

Deja sunt mai mulți colegi care cer excluderea celor care, una au spus și votat în urmă cu doar 4 zile (că nu vor mai guverna într-o alianță cu PSD și nu vor vota Guvernul Tomac) și altceva spun astăzi.

Eu cred că Partidul Național Liberal va trece și peste această etapă, că îi va îndepărta pe toți cei care sunt trădători. Efectiv nu pot fi numiți altfel. Trădători. Pentru că noi chiar dezbatem în cadrul partidului toate situațiile care frământă societatea. Ilie Bolojan nu este un președinte care să ia deciziile în afara partidului, în afara statutului partidului. El ne aduce întotdeauna la dezbatere, de fiecare dată discutăm în partid.

Ați văzut că noi luăm decizii după 4-5 ore de discuții, prin vot. După ce fiecare își spune, își argumentează punctul de vedere. Apoi votăm și ieșim cu o decizie unitară. Așa procedează un partid format din oameni responsabili. Nu în afara partidului.

Eu sunt optimist și cred că Partidul Național Liberal poate să se scuture de acești membri care nu fac cinste istoriei partidului. Și poate merge mai departe lând deciziile cele mai bune pentru România. Nu doar pentru câteva luni. Ci pe termen lung. Românii au nevoie de predictibilitate. De Schimbare profundă pentru viitor”

Urmăriţi Ştirile Dobrogeanews şi pe Google News

[analyse_source url=”https://www.dobrogeanews.ro/stefan-ilie-presedinte-pnl-judetul-tulcea-pnl-va-fi-consecvent-alaturi-de-ilie-bolojan-cei-care-doresc-sa-ramana-la-guvernare-sub-orice-forma-sa-se-organizeze-intr-o-alta-formula-politica/”]


Analyse


Post not analysed yet. Do the magic.