Petrișor Peiu: Românii nu mai au nicio încredere în statul propriu, am devenit un popor descurajat, care se mulțumește cu puțin, lipsit de ambiție națională

[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2025/12/Petrisor-Peiu-scaled-1.jpghttps://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2025/12/Petrisor-Peiu-scaled-1.jpg”]

Petrișor Peiu: Românii nu mai au nicio încredere în statul propriu, am devenit un popor descurajat, care se mulțumește cu puțin, lipsit de ambiție națională

OrtodoxINFO

Asasinii țării5.9k vizualizări Comentarii
3 Min Read

OrtodoxINFO este supus unui sabotaj sistematic din partea reprezentanților Google România, atât la afișări cât și în rezultatele de căutare.
Astfel că veniturile din publicitate au scăzut de până la 10 ori. Situația este similară și pe Facebook.

Vă invităm să accesați direct site-ul și să vă abonați la notificări.

Dacă doriți să ne susțineți în această perioadă dificilă, orice donație este binevenită.
Dumnezeu să vă răsplătească!

România și-a pierdut, se pare, stima de sine și orice urmă de orgoliu național și de demnitate. Peste tot se vede această realitate tristă, iar poporul este descurajat.

Au trecut aproape doua săptămâni de când o dronă ucraineană a pătruns și a explodat în portul Constanța, iar statul român nu are curajul să ceară regimului de la Kiev o explicație cât se poate de normală: ce căuta o ambarcațiune militară a unui stat străin în apele noastre teritoriale? Sau ar putea măcar Nicușor Dan sa ceară Ucrainei sa își prezinte scuze României?

De altfel, de mult nu se mai așteaptă nimeni la vreo poziție a României în vreun dosar sau context internațional. Mândria națională se rezumă la bucuria măruntă că un politician al nostru a primit odată o șapcă de la o putere globală.

În alt registru, iată ca deja a devenit o obișnuință să nu mai fim nemulțumiți de faptul că echipa noastră națională nu mai participă la marile competiții fotbalistice. Rezultatele sportive catastrofale din ultimii ani nu fac decât să îndepărteze amintirea mândriei marilor performanțe din anii 80 și 90.

Nicio familie de români nu se mai mândrește cu faptul că unul din copiii săi a absolvit facultățile de prestigiu din țară: medicină, drept, automatică. Oamenii preferă să își trimită copiii , pe bani grei , la universități uneori obscure din străinătate. De ce? Pentru că o facultate absolvită aici, oricât de grea ar fi admiterea sau terminarea, nu mai conferă prestigiu social.

Nimeni nu mai aleargă după mobilă sau pantofi românești, pentru că au dispărut fabricile -emblemă. Toți îl copiază pe Ciolacu, purtătorul de pantofi cu tălpi roșii, simptomul vizibil al parvenirii sociale.

Pe scurt, românii nu mai au nicio încredere în statul propriu, am devenit un popor descurajat, care se mulțumește cu puțin, lipsit de ambiție națională. Este, fără indoială, efectul zecilor de ani de propagandă și de conducere mizerabilă, desfășurate de o alianță ciudată de politicieni- jurnaliști- imperii media, alianță care a cultivat lipsa de demnitate, lipsa de proiect național și, mai ales, lipsa de coloană vertebrală.

Citiți și: MAREA UMILIRE NAȚIONALĂ: Ne-au impus lideri slabi și patologici, ca să ne strivească demnitatea de român. Soluția: Să ne hrănim curajul și conștiința din CREDINȚA INFINITĂ ÎN SFÂNTA TREIME!

Distribuie

Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!

Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.

Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

Lasă un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată.Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

România și-a pierdut, se pare, stima de sine și orice urmă de orgoliu național și de demnitate. Peste tot se vede această realitate tristă, iar poporul este descurajat.

Au trecut aproape doua săptămâni de când o dronă ucraineană a pătruns și a explodat în portul Constanța, iar statul român nu are curajul să ceară regimului de la Kiev o explicație cât se poate de normală: ce căuta o ambarcațiune militară a unui stat străin în apele noastre teritoriale? Sau ar putea măcar Nicușor Dan sa ceară Ucrainei sa își prezinte scuze României?

De altfel, de mult nu se mai așteaptă nimeni la vreo poziție a României în vreun dosar sau context internațional. Mândria națională se rezumă la bucuria măruntă că un politician al nostru a primit odată o șapcă de la o putere globală.

În alt registru, iată ca deja a devenit o obișnuință să nu mai fim nemulțumiți de faptul că echipa noastră națională nu mai participă la marile competiții fotbalistice. Rezultatele sportive catastrofale din ultimii ani nu fac decât să îndepărteze amintirea mândriei marilor performanțe din anii 80 și 90.

Nicio familie de români nu se mai mândrește cu faptul că unul din copiii săi a absolvit facultățile de prestigiu din țară: medicină, drept, automatică. Oamenii preferă să își trimită copiii , pe bani grei , la universități uneori obscure din străinătate. De ce? Pentru că o facultate absolvită aici, oricât de grea ar fi admiterea sau terminarea, nu mai conferă prestigiu social.

Nimeni nu mai aleargă după mobilă sau pantofi românești, pentru că au dispărut fabricile -emblemă. Toți îl copiază pe Ciolacu, purtătorul de pantofi cu tălpi roșii, simptomul vizibil al parvenirii sociale.

Pe scurt, românii nu mai au nicio încredere în statul propriu, am devenit un popor descurajat, care se mulțumește cu puțin, lipsit de ambiție națională. Este, fără indoială, efectul zecilor de ani de propagandă și de conducere mizerabilă, desfășurate de o alianță ciudată de politicieni- jurnaliști- imperii media, alianță care a cultivat lipsa de demnitate, lipsa de proiect național și, mai ales, lipsa de coloană vertebrală.

Citiți și: MAREA UMILIRE NAȚIONALĂ: Ne-au impus lideri slabi și patologici, ca să ne strivească demnitatea de român. Soluția: Să ne hrănim curajul și conștiința din CREDINȚA INFINITĂ ÎN SFÂNTA TREIME!

[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/06/12/petrisor-peiu-romanii-nu-mai-au-nicio-incredere-in-statul-propriu-am-devenit-un-popor-descurajat-care-se-multumeste-cu-putin-lipsit-de-ambitie-nationala/”]


Analyse


2026-06-12 15:38:16

Post already analysed. But you can request a new run: Do the magic.