[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/06/image-2.jpghttps://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/06/image-2.jpg”]
EXCLUSIV: Diana Șoșoacă a depus mărturie împotriva lui Călin Georgescu la Parchetul General

Diana Iovanovici-Șoșoacă a dovedit încă o dată că este un instrument al sistemului. Anchetată în mai multe dosare penale grave, ea a fost chemată la Parchetul General pentru a da declarații. Persoane din anturajul ei spun că a făcut o înțelegere clară cu procurorii: oferă detalii și acuzații împotriva lui Călin Georgescu în schimbul clemenței și închiderii dosarelor sale. Șoșoacă este dispusă să depună mărturie ca martor în procesul lui Călin Georgescu. Susținând că îl cunoaște bine pe Georgescu încă din 2020, că deține „dovezi” și informații intime despre presupuse planuri de lovitură de stat, Șoșoacă a livrat exact ce dorea sistemul. Bineînțeles, toate acestea sunt minciuni și invenții ale ei, fabricate pentru a-și salva pielea.
Această „mărturie” convenabilă nu este altceva decât o trădare calculată. Șoșoacă declară public că îl cunoaște bine pe Georgescu, că vorbește de mult timp cu el despre astfel de planuri (încă din 2020), că are informații detaliate și că totul confirmă pericolul pe care îl reprezintă. Toate acestea servesc unui singur scop: să-l denigreze masiv pe singurul lider care a mobilizat un val autentic suveranist și să ofere muniție sistemului pentru a distruge mișcarea naționalistă.
O infiltrată care distruge totul pe unde trece
Șoșoacă nu este o luptătoare pentru unitate. Dimpotrivă. Ea și-a distrus propriul partid (după ce a fost exclusă din AUR pentru indisciplină, a fondat SOS România, pe care l-a transformat într-un instrument personal marcat de scandaluri și demisii). Șoșoacă nu construiește, ci dezbină. Nu unește suveraniștii, ci îi lovește exact când au nevoie de solidaritate.
Acum, sub presiunea dosarelor sale, pare șantajată sau pur și simplu oportunistă: oferă sistemului exact ce vrea – un „martor” din interiorul taberei patriotice care să valideze narativul de „extremism” și „puci”. Legăturile ei cu cercuri apropiate de PSD (audiențe comune, cooperări cu Ciolacu) nu sunt întâmplătoare. Ele arată clar că Șoșoacă este o „căpușă de sistem” – o persoană trimisă să infiltreze, să compromită și să distrugă mișcarea suveranistă din interior.
Prin declarațiile ei virulente – „Eu te cunosc!”, acuzații cu formațiuni paramilitare, mercenari și planuri ascunse – Șoșoacă nu face altceva decât să aducă element după element pentru a-l distruge pe Georgescu și, odată cu el, întregul curent naționalist care amenință sistemul mafiot reprezentat de PSD-PNL-USR-UDMR.
Mai mult, Diana Șoșoacă este cea care a creat premeditat precedentul folosit ulterior împotriva lui Călin Georgescu și pentru anularea alegerilor. Prin escaladarea deliberată a unui discurs radical, cu accente legionare exagerate și declarații provocatoare, ea a oferit sistemului exact arma de care avea nevoie: un „caz extrem” care să justifice interzicerea candidaturilor incomode și represiunea împotriva mișcării suveraniste. Inițial gândit pentru figuri precum George Simion, acest mecanism a fost aplicat cu forță maximă asupra lui Călin Georgescu – candidatul care amenința cel mai serios establishment-ul. Totul poartă amprenta unei operațiuni bine orchestrate: Șoșoacă a jucat rolul de detonator, stârnind reacția sistemului pentru ca același tratament – interdicții, dosare și anulări – să poată fi extins asupra întregii tabere naționaliste. Prin intermediul ei, Deep State-ul a testat și consolidat instrumentele de eliminare a vocilor patriotice autentice.
Georgescu – victima unui dosar politic, nu a realității
Călin Georgescu nu a dat nicio lovitură de stat. Nu există probe reale care să susțină o astfel de acuzație gravă – totul pare un dosar fabricat politic, similar cu alte instrumente de eliminare a vocilor incomode. Mesajul său a cucerit milioane de români tocmai pentru că a vorbit deschis despre PACE, suveranitate, resurse naționale și trădarea clasei politice.
Șoșoacă știe asta foarte bine. Tocmai de aceea lovește acum: pentru a salva pielea ei, sacrificând credibilitatea întregii tabere suveraniste. Trădarea ei confirmă ce mulți au suspectat de mult: este un element toxic, folosit de sistem pentru a semăna discordie și a justifica represiunea.
Mesaj clar pentru toți românii patrioți
Este timpul să se vadă adevărul: Diana Șoșoacă nu apără România suverană – o subminează. Cine vrea unitate nu distruge partide, nu atacă liderii autentici și nu oferă „mărturii” sistemului exact când dosarele personale o presează.
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
Mișcarea naționalistă și suveranistă trebuie să se purifice de astfel de oportuniști și infiltrați. Adevărații patrioți rămân alături de ideile clare: suveranitate națională, economie românească, apărarea identității și refuzul compromisurilor. Trădătorii ca Șoșoacă se demască singuri. Poporul român vede din ce în ce mai clar cine servește sistemul și cine servește țara. La următoarele alegeri, Șoșoacă trebuie să dispară de pe scena politică! A distrus destul! Locul.ei este la troacă, de unde a venit!
Jos trădătorii! Trăiască România suverană!
Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!
Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.
€
![]()
Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!
Lasă un răspuns Anulează răspunsul
Adresa ta de email nu va fi publicată.
Diana Iovanovici-Șoșoacă a dovedit încă o dată că este un instrument al sistemului. Anchetată în mai multe dosare penale grave, ea a fost chemată la Parchetul General pentru a da declarații. Persoane din anturajul ei spun că a făcut o înțelegere clară cu procurorii: oferă detalii și acuzații împotriva lui Călin Georgescu în schimbul clemenței și închiderii dosarelor sale. Șoșoacă este dispusă să depună mărturie ca martor în procesul lui Călin Georgescu. Susținând că îl cunoaște bine pe Georgescu încă din 2020, că deține „dovezi” și informații intime despre presupuse planuri de lovitură de stat, Șoșoacă a livrat exact ce dorea sistemul. Bineînțeles, toate acestea sunt minciuni și invenții ale ei, fabricate pentru a-și salva pielea.
Această „mărturie” convenabilă nu este altceva decât o trădare calculată. Șoșoacă declară public că îl cunoaște bine pe Georgescu, că vorbește de mult timp cu el despre astfel de planuri (încă din 2020), că are informații detaliate și că totul confirmă pericolul pe care îl reprezintă. Toate acestea servesc unui singur scop: să-l denigreze masiv pe singurul lider care a mobilizat un val autentic suveranist și să ofere muniție sistemului pentru a distruge mișcarea naționalistă.
O infiltrată care distruge totul pe unde trece
Șoșoacă nu este o luptătoare pentru unitate. Dimpotrivă. Ea și-a distrus propriul partid (după ce a fost exclusă din AUR pentru indisciplină, a fondat SOS România, pe care l-a transformat într-un instrument personal marcat de scandaluri și demisii). Șoșoacă nu construiește, ci dezbină. Nu unește suveraniștii, ci îi lovește exact când au nevoie de solidaritate.
Acum, sub presiunea dosarelor sale, pare șantajată sau pur și simplu oportunistă: oferă sistemului exact ce vrea – un „martor” din interiorul taberei patriotice care să valideze narativul de „extremism” și „puci”. Legăturile ei cu cercuri apropiate de PSD (audiențe comune, cooperări cu Ciolacu) nu sunt întâmplătoare. Ele arată clar că Șoșoacă este o „căpușă de sistem” – o persoană trimisă să infiltreze, să compromită și să distrugă mișcarea suveranistă din interior.
Prin declarațiile ei virulente – „Eu te cunosc!”, acuzații cu formațiuni paramilitare, mercenari și planuri ascunse – Șoșoacă nu face altceva decât să aducă element după element pentru a-l distruge pe Georgescu și, odată cu el, întregul curent naționalist care amenință sistemul mafiot reprezentat de PSD-PNL-USR-UDMR.
Mai mult, Diana Șoșoacă este cea care a creat premeditat precedentul folosit ulterior împotriva lui Călin Georgescu și pentru anularea alegerilor. Prin escaladarea deliberată a unui discurs radical, cu accente legionare exagerate și declarații provocatoare, ea a oferit sistemului exact arma de care avea nevoie: un „caz extrem” care să justifice interzicerea candidaturilor incomode și represiunea împotriva mișcării suveraniste. Inițial gândit pentru figuri precum George Simion, acest mecanism a fost aplicat cu forță maximă asupra lui Călin Georgescu – candidatul care amenința cel mai serios establishment-ul. Totul poartă amprenta unei operațiuni bine orchestrate: Șoșoacă a jucat rolul de detonator, stârnind reacția sistemului pentru ca același tratament – interdicții, dosare și anulări – să poată fi extins asupra întregii tabere naționaliste. Prin intermediul ei, Deep State-ul a testat și consolidat instrumentele de eliminare a vocilor patriotice autentice.
Georgescu – victima unui dosar politic, nu a realității
Călin Georgescu nu a dat nicio lovitură de stat. Nu există probe reale care să susțină o astfel de acuzație gravă – totul pare un dosar fabricat politic, similar cu alte instrumente de eliminare a vocilor incomode. Mesajul său a cucerit milioane de români tocmai pentru că a vorbit deschis despre PACE, suveranitate, resurse naționale și trădarea clasei politice.
Șoșoacă știe asta foarte bine. Tocmai de aceea lovește acum: pentru a salva pielea ei, sacrificând credibilitatea întregii tabere suveraniste. Trădarea ei confirmă ce mulți au suspectat de mult: este un element toxic, folosit de sistem pentru a semăna discordie și a justifica represiunea.
Mesaj clar pentru toți românii patrioți
Este timpul să se vadă adevărul: Diana Șoșoacă nu apără România suverană – o subminează. Cine vrea unitate nu distruge partide, nu atacă liderii autentici și nu oferă „mărturii” sistemului exact când dosarele personale o presează.
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
Mișcarea naționalistă și suveranistă trebuie să se purifice de astfel de oportuniști și infiltrați. Adevărații patrioți rămân alături de ideile clare: suveranitate națională, economie românească, apărarea identității și refuzul compromisurilor. Trădătorii ca Șoșoacă se demască singuri. Poporul român vede din ce în ce mai clar cine servește sistemul și cine servește țara. La următoarele alegeri, Șoșoacă trebuie să dispară de pe scena politică! A distrus destul! Locul.ei este la troacă, de unde a venit!
Jos trădătorii! Trăiască România suverană!
[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/06/12/exclusiv-diana-sosoaca-a-depus-marturie-impotriva-lui-calin-georgescu-la-parchetul-general/”]




T I C A L O A S A !!!