[analyse_image type=”featured” src=”https://ziarulteleormanul.ro/wp/wp-content/uploads/2024/04/detector-11.jpg”]
309 detectoare de fum și monoxid de carbon au fost deja montate în locuințele teleormănenilor, la mai puțin de două săptămâni de la reluarea campaniei “Detector pentru Viață”
La mai puțin de două săptămâni de la reluarea campaniei naționale “Detector pentru Viață”, pompierii militari teleormăneni au montat deja 309 detectoare de fum și monoxid de carbon în locuințele unor persoane vulnerabile din 17 localități ale județului nostru. Acțiunea se desfășoară cu sprijinul membrilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență și are ca obiectiv creșterea nivelului de protecție a populației în fața riscului producerii incendiilor și a intoxicațiilor cu monoxid de carbon.
Beneficiarii acestei campanii sunt persoane vârstnice, cetățeni cu dizabilități, familii numeroase și persoane aflate în situații sociale dificile, categorii pentru care riscul producerii unor evenimente grave în locuință este mai ridicat.
Până în prezent, montarea detectoarelor a fost finalizată în localitățile Drăgănești-Vlașca, Botoroaga, Scrioaștea, Rădoiești, Sfințești, Măldăeni, Peretu, Săceni, Didești, Vârtoape, Cosmești, Siliștea, Segarcea Vale, Crângeni, Islaz, Fântânele și Conțești.
Dispozitivele sunt oferite gratuit și sunt instalate fără niciun cost pentru beneficiari. Acestea se montează în doar câteva minute, funcționează cu baterii cu o durată de viață de aproximativ 10 ani și au rolul de a avertiza locatarii în cazul apariției fumului sau al acumulării de monoxid de carbon în încăperi. Detectoarele nu sunt conectate la sisteme de alarmare ale autorităților și nu transmit automat apeluri către structurile de intervenție.
Pe parcursul activităților de montare, pompierii au prezentat beneficiarilor modul de funcționare a dispozitivelor și au desfășurat sesiuni de informare privind măsurile de prevenire a incendiilor și a altor situații de urgență în gospodării.
În perioada următoare, pompierii militari teleormăneni vor continua montarea ultimelor 89 de detectoare în localitățile Pietroșani, Cervenia, Frăsinet, Plosca și Ștorobăneasa. La finalizarea acțiunii, un total de 498 de familii din județul Teleorman vor beneficia de aceste dispozitive de avertizare timpurie.
Campania “Detector pentru Viață” este derulată la nivel național de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și Departamentul pentru Situații de Urgență, cu sprijinul E.ON și Del Gaz Grid care, prin intermediul parteneriatului „Împreună pentru Siguranță”, au donat și în anul 2026 un număr de 10.000 de detectoare de fum și monoxid de carbon pentru a fi distribuite gratuit către familii din mai multe zone ale țării.
Prin această inițiativă, se urmărește dezvoltarea unei culturi a prevenirii și creșterea gradului de conștientizare a populației cu privire la importanța detectării din timp a incendiilor și a prezenței gazelor periculoase, contribuind astfel la salvarea de vieți și la reducerea pagubelor materiale, transmite Compartimentul Informare și Relații Publice din cadrul ISU Teleorman.
La mai puțin de două săptămâni de la reluarea campaniei naționale “Detector pentru Viață”, pompierii militari teleormăneni au montat deja 309 detectoare de fum și monoxid de carbon în locuințele unor persoane vulnerabile din 17 localități ale județului nostru. Acțiunea se desfășoară cu sprijinul membrilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență și are ca obiectiv creșterea nivelului de protecție a populației în fața riscului producerii incendiilor și a intoxicațiilor cu monoxid de carbon.
Beneficiarii acestei campanii sunt persoane vârstnice, cetățeni cu dizabilități, familii numeroase și persoane aflate în situații sociale dificile, categorii pentru care riscul producerii unor evenimente grave în locuință este mai ridicat.
Până în prezent, montarea detectoarelor a fost finalizată în localitățile Drăgănești-Vlașca, Botoroaga, Scrioaștea, Rădoiești, Sfințești, Măldăeni, Peretu, Săceni, Didești, Vârtoape, Cosmești, Siliștea, Segarcea Vale, Crângeni, Islaz, Fântânele și Conțești.
Dispozitivele sunt oferite gratuit și sunt instalate fără niciun cost pentru beneficiari. Acestea se montează în doar câteva minute, funcționează cu baterii cu o durată de viață de aproximativ 10 ani și au rolul de a avertiza locatarii în cazul apariției fumului sau al acumulării de monoxid de carbon în încăperi. Detectoarele nu sunt conectate la sisteme de alarmare ale autorităților și nu transmit automat apeluri către structurile de intervenție.
Pe parcursul activităților de montare, pompierii au prezentat beneficiarilor modul de funcționare a dispozitivelor și au desfășurat sesiuni de informare privind măsurile de prevenire a incendiilor și a altor situații de urgență în gospodării.
În perioada următoare, pompierii militari teleormăneni vor continua montarea ultimelor 89 de detectoare în localitățile Pietroșani, Cervenia, Frăsinet, Plosca și Ștorobăneasa. La finalizarea acțiunii, un total de 498 de familii din județul Teleorman vor beneficia de aceste dispozitive de avertizare timpurie.
Campania “Detector pentru Viață” este derulată la nivel național de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și Departamentul pentru Situații de Urgență, cu sprijinul E.ON și Del Gaz Grid care, prin intermediul parteneriatului „Împreună pentru Siguranță”, au donat și în anul 2026 un număr de 10.000 de detectoare de fum și monoxid de carbon pentru a fi distribuite gratuit către familii din mai multe zone ale țării.
Prin această inițiativă, se urmărește dezvoltarea unei culturi a prevenirii și creșterea gradului de conștientizare a populației cu privire la importanța detectării din timp a incendiilor și a prezenței gazelor periculoase, contribuind astfel la salvarea de vieți și la reducerea pagubelor materiale, transmite Compartimentul Informare și Relații Publice din cadrul ISU Teleorman.
La mai puțin de două săptămâni de la reluarea campaniei naționale “Detector pentru Viață”, pompierii militari teleormăneni au montat deja 309 detectoare de fum și monoxid de carbon în locuințele unor persoane vulnerabile din 17 localități ale județului nostru. Acțiunea se desfășoară cu sprijinul membrilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență și are ca obiectiv creșterea nivelului de protecție a populației în fața riscului producerii incendiilor și a intoxicațiilor cu monoxid de carbon.
Beneficiarii acestei campanii sunt persoane vârstnice, cetățeni cu dizabilități, familii numeroase și persoane aflate în situații sociale dificile, categorii pentru care riscul producerii unor evenimente grave în locuință este mai ridicat.
Până în prezent, montarea detectoarelor a fost finalizată în localitățile Drăgănești-Vlașca, Botoroaga, Scrioaștea, Rădoiești, Sfințești, Măldăeni, Peretu, Săceni, Didești, Vârtoape, Cosmești, Siliștea, Segarcea Vale, Crângeni, Islaz, Fântânele și Conțești.
Dispozitivele sunt oferite gratuit și sunt instalate fără niciun cost pentru beneficiari. Acestea se montează în doar câteva minute, funcționează cu baterii cu o durată de viață de aproximativ 10 ani și au rolul de a avertiza locatarii în cazul apariției fumului sau al acumulării de monoxid de carbon în încăperi. Detectoarele nu sunt conectate la sisteme de alarmare ale autorităților și nu transmit automat apeluri către structurile de intervenție.
Pe parcursul activităților de montare, pompierii au prezentat beneficiarilor modul de funcționare a dispozitivelor și au desfășurat sesiuni de informare privind măsurile de prevenire a incendiilor și a altor situații de urgență în gospodării.
În perioada următoare, pompierii militari teleormăneni vor continua montarea ultimelor 89 de detectoare în localitățile Pietroșani, Cervenia, Frăsinet, Plosca și Ștorobăneasa. La finalizarea acțiunii, un total de 498 de familii din județul Teleorman vor beneficia de aceste dispozitive de avertizare timpurie.
Campania “Detector pentru Viață” este derulată la nivel național de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și Departamentul pentru Situații de Urgență, cu sprijinul E.ON și Del Gaz Grid care, prin intermediul parteneriatului „Împreună pentru Siguranță”, au donat și în anul 2026 un număr de 10.000 de detectoare de fum și monoxid de carbon pentru a fi distribuite gratuit către familii din mai multe zone ale țării.
Prin această inițiativă, se urmărește dezvoltarea unei culturi a prevenirii și creșterea gradului de conștientizare a populației cu privire la importanța detectării din timp a incendiilor și a prezenței gazelor periculoase, contribuind astfel la salvarea de vieți și la reducerea pagubelor materiale, transmite Compartimentul Informare și Relații Publice din cadrul ISU Teleorman.
[analyse_source url=”https://ziarulteleormanul.ro/309-detectoare-de-fum-si-monoxid-de-carbon-au-fost-deja-montate-in-locuintele-teleormanenilor-la-mai-putin-de-doua-saptamani-de-la-reluarea-campaniei-detector-pentru-viata/”]