Controale ISU în Alexandria și Roșiori de Vede

[analyse_image type=”featured” src=”https://ziarulteleormanul.ro/wp/wp-content/uploads/2026/06/control-4-e1780642876697.jpg”]

Eveniment

Controale ISU în Alexandria și Roșiori de Vede

În ultimele 48 de ore, echipajele de salvatori din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “A.D. Ghica” al județului Teleorman, cu mijloacele tehnice destinate stingerii incendiilor, recuperării și salvării persoanelor din medii ostile vieții, precum și pentru acordarea primului ajutor calificat, au participat la un număr de 32 de evenimente, dintre care 28 au fost pentru acordarea primului ajutor calificat și transportarea la spital a persoanelor cu probleme medicale grave, un accident rutier, produs pe raza municipiului Alexandria (DN52), în urma căruia un minor a fost transportat la spital, și trei incendii, dintre care unul izbucnit la o casă de locuit, unul la un tablou electric și unul la o pubelă de resturi menajere.
Pe latură preventivă, în perioada menționată, pompierii militari teleormăneni au continuat misiunile de creștere a gradului de siguranță pentru cetățeni, în municipiile Alexandria și Roșiorii de Vede, efectuând 6 controale de specialitate la operatori economici și unități sanitare cu paturi.
Împreună cu personalul acestor obiective socio-economice au fost realizate instruiri cu privire la cunoașterea modului de acțiune în cazul unei situații de urgență și exerciții de evacuare/intervenție în caz de incendiu. Angajaților/personalului administrativ le-au fost prezentate deficiențele constatate, unele dintre ele fiind înlăturate operativ pe timpul controalelor, însă au fost aplicate și 32 de sancțiuni contravenționale, dintre care cinci amenzi în cuantum de 55.500 de lei.

Verificările au urmărit dacă sunt respectate măsurile privind prevenirea și stingerea incendiilor, respectiv dotarea cu stingătoare a clădirilor, menținerea liberă a căilor de acces și evacuare, exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice, funcționarea la parametrii optimi a hidranților exteriori și interiori, accesul autospecialelor de stingere în zona clădirilor, funcționarea instalațiilor de detecție, semnalizare și avertizare în caz de incendiu din interiorul clădirilor și deținerea autorizației de securitate la incendiu.
Neregulile sancționate cu amendă au fost: – pentru neobținerea autorizației de securitate la incendiu, s-au aplicat două amenzi în cuantum de 40.000 de lei; – pentru nefuncționarea instalației de hidranți interiori, s-a aplicat o amendă de 10.000 de lei; – pentru neprezentarea documentației care a stat la baza autorizării, s-a aplicat o amendă în cuantum de 5.000 de lei; – pentru exploatarea cu deficiențe a instalației electrice, pompierii au aplicat o amendă de 500 de lei.
Funcționarea fără autorizație de securitate la incendiu reprezintă o încălcare a legii, iar răspunderea revine exclusiv deținătorilor respectivelor construcții, motiv pentru care reamintim că procesul de avizare/autorizare a fost optimizat, iar Inspectoratul pentru Situații de Urgență “A. D. Ghica” al județului Teleorman primește și analizează documentațiile de avizare/autorizare privind securitatea la incendiu/protecție civilă, depuse exclusiv în format electronic, pdf. sau word, cu semnătură electronică a beneficiarilor sau a proiectanților/verificatorilor/ experților tehnici atestați, la adresa de e-mail avizare@isuteleorman.ro.

În ultimele 48 de ore, echipajele de salvatori din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “A.D. Ghica” al județului Teleorman, cu mijloacele tehnice destinate stingerii incendiilor, recuperării și salvării persoanelor din medii ostile vieții, precum și pentru acordarea primului ajutor calificat, au participat la un număr de 32 de evenimente, dintre care 28 au fost pentru acordarea primului ajutor calificat și transportarea la spital a persoanelor cu probleme medicale grave, un accident rutier, produs pe raza municipiului Alexandria (DN52), în urma căruia un minor a fost transportat la spital, și trei incendii, dintre care unul izbucnit la o casă de locuit, unul la un tablou electric și unul la o pubelă de resturi menajere.
Pe latură preventivă, în perioada menționată, pompierii militari teleormăneni au continuat misiunile de creștere a gradului de siguranță pentru cetățeni, în municipiile Alexandria și Roșiorii de Vede, efectuând 6 controale de specialitate la operatori economici și unități sanitare cu paturi.
Împreună cu personalul acestor obiective socio-economice au fost realizate instruiri cu privire la cunoașterea modului de acțiune în cazul unei situații de urgență și exerciții de evacuare/intervenție în caz de incendiu. Angajaților/personalului administrativ le-au fost prezentate deficiențele constatate, unele dintre ele fiind înlăturate operativ pe timpul controalelor, însă au fost aplicate și 32 de sancțiuni contravenționale, dintre care cinci amenzi în cuantum de 55.500 de lei.

Verificările au urmărit dacă sunt respectate măsurile privind prevenirea și stingerea incendiilor, respectiv dotarea cu stingătoare a clădirilor, menținerea liberă a căilor de acces și evacuare, exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice, funcționarea la parametrii optimi a hidranților exteriori și interiori, accesul autospecialelor de stingere în zona clădirilor, funcționarea instalațiilor de detecție, semnalizare și avertizare în caz de incendiu din interiorul clădirilor și deținerea autorizației de securitate la incendiu.
Neregulile sancționate cu amendă au fost: – pentru neobținerea autorizației de securitate la incendiu, s-au aplicat două amenzi în cuantum de 40.000 de lei; – pentru nefuncționarea instalației de hidranți interiori, s-a aplicat o amendă de 10.000 de lei; – pentru neprezentarea documentației care a stat la baza autorizării, s-a aplicat o amendă în cuantum de 5.000 de lei; – pentru exploatarea cu deficiențe a instalației electrice, pompierii au aplicat o amendă de 500 de lei.
Funcționarea fără autorizație de securitate la incendiu reprezintă o încălcare a legii, iar răspunderea revine exclusiv deținătorilor respectivelor construcții, motiv pentru care reamintim că procesul de avizare/autorizare a fost optimizat, iar Inspectoratul pentru Situații de Urgență “A. D. Ghica” al județului Teleorman primește și analizează documentațiile de avizare/autorizare privind securitatea la incendiu/protecție civilă, depuse exclusiv în format electronic, pdf. sau word, cu semnătură electronică a beneficiarilor sau a proiectanților/verificatorilor/ experților tehnici atestați, la adresa de e-mail avizare@isuteleorman.ro.

În ultimele 48 de ore, echipajele de salvatori din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “A.D. Ghica” al județului Teleorman, cu mijloacele tehnice destinate stingerii incendiilor, recuperării și salvării persoanelor din medii ostile vieții, precum și pentru acordarea primului ajutor calificat, au participat la un număr de 32 de evenimente, dintre care 28 au fost pentru acordarea primului ajutor calificat și transportarea la spital a persoanelor cu probleme medicale grave, un accident rutier, produs pe raza municipiului Alexandria (DN52), în urma căruia un minor a fost transportat la spital, și trei incendii, dintre care unul izbucnit la o casă de locuit, unul la un tablou electric și unul la o pubelă de resturi menajere.
Pe latură preventivă, în perioada menționată, pompierii militari teleormăneni au continuat misiunile de creștere a gradului de siguranță pentru cetățeni, în municipiile Alexandria și Roșiorii de Vede, efectuând 6 controale de specialitate la operatori economici și unități sanitare cu paturi.
Împreună cu personalul acestor obiective socio-economice au fost realizate instruiri cu privire la cunoașterea modului de acțiune în cazul unei situații de urgență și exerciții de evacuare/intervenție în caz de incendiu. Angajaților/personalului administrativ le-au fost prezentate deficiențele constatate, unele dintre ele fiind înlăturate operativ pe timpul controalelor, însă au fost aplicate și 32 de sancțiuni contravenționale, dintre care cinci amenzi în cuantum de 55.500 de lei.

Verificările au urmărit dacă sunt respectate măsurile privind prevenirea și stingerea incendiilor, respectiv dotarea cu stingătoare a clădirilor, menținerea liberă a căilor de acces și evacuare, exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice, funcționarea la parametrii optimi a hidranților exteriori și interiori, accesul autospecialelor de stingere în zona clădirilor, funcționarea instalațiilor de detecție, semnalizare și avertizare în caz de incendiu din interiorul clădirilor și deținerea autorizației de securitate la incendiu.
Neregulile sancționate cu amendă au fost: – pentru neobținerea autorizației de securitate la incendiu, s-au aplicat două amenzi în cuantum de 40.000 de lei; – pentru nefuncționarea instalației de hidranți interiori, s-a aplicat o amendă de 10.000 de lei; – pentru neprezentarea documentației care a stat la baza autorizării, s-a aplicat o amendă în cuantum de 5.000 de lei; – pentru exploatarea cu deficiențe a instalației electrice, pompierii au aplicat o amendă de 500 de lei.
Funcționarea fără autorizație de securitate la incendiu reprezintă o încălcare a legii, iar răspunderea revine exclusiv deținătorilor respectivelor construcții, motiv pentru care reamintim că procesul de avizare/autorizare a fost optimizat, iar Inspectoratul pentru Situații de Urgență “A. D. Ghica” al județului Teleorman primește și analizează documentațiile de avizare/autorizare privind securitatea la incendiu/protecție civilă, depuse exclusiv în format electronic, pdf. sau word, cu semnătură electronică a beneficiarilor sau a proiectanților/verificatorilor/ experților tehnici atestați, la adresa de e-mail avizare@isuteleorman.ro.

[analyse_source url=”https://ziarulteleormanul.ro/controale-isu-in-alexandria-si-rosiori-de-vede/”]


Analyse


Post not analysed yet. Do the magic.