[analyse_image type=”featured” src=”https://focustim.ro/wp-content/uploads/2025/05/nicusor-dan.jpg”]
Președintele Nicușor Dan spune că Legea salarizării nu aduce creșteri de salarii pentru toți bugetarii
Președintele Nicușor Dan vine cu precizări după ce Legea salarizării a isterizat o parte din bugetarii din România. Mulți s-au plâns că prin legea care voia sa introducă salarizarea unitară de fapt le scad veniturile. Nici primarii nu sunt mai încântați de legea care încă nu are un vot, dar care este jalon în PNRR.
Explicațiile lui Nicușor Dan
”În primul rând, discuţia continuă, adică acel acord că partidele vor discuta pentru a găsi o propunere comună de lege sau o formă comună a legii, asta funcţionează. Pe de altă parte, eu tot spun cu responsabilitate, în spaţiul public, s-a înţeles greşit că această lege a salarizării înseamnă creştere de salarii pentru toţi bugetarii. Nu ăsta a fost scopul legii”, a arătat şeful statului.
”Scopul legii a fost să ducem odată pentru totdeauna acele sporuri şi diverse acte normative care prin influenţă politică în ani de zile s-au dus pe diferite categorii, într-o lege a salarizării unitare şi prin asta, o parte din categoriile bugetare să rămână la echivalentul a ce au deja, nimeni să nu piardă şi categorii care au fost de-a lungul timpului defavorizate să câştige puţin. Dar scopul legii salarizării n-a fost să creştem salariile pentru toată lumea”, a mai afirmat el.
Potrivit preşedintelui, ”sunt o grămadă de discuţii tehnice pe sporuri care devin salarii”.
”Sper să ajungem, într-un mod structurat, să rezolvăm aceste chestiuni tehnice în două luni şi jumătate cât mi avem”, a subliniat şeful statului.
Președintele Nicușor Dan vine cu precizări după ce Legea salarizării a isterizat o parte din bugetarii din România. Mulți s-au plâns că prin legea care voia sa introducă salarizarea unitară de fapt le scad veniturile. Nici primarii nu sunt mai încântați de legea care încă nu are un vot, dar care este jalon în PNRR.
Explicațiile lui Nicușor Dan
”În primul rând, discuţia continuă, adică acel acord că partidele vor discuta pentru a găsi o propunere comună de lege sau o formă comună a legii, asta funcţionează. Pe de altă parte, eu tot spun cu responsabilitate, în spaţiul public, s-a înţeles greşit că această lege a salarizării înseamnă creştere de salarii pentru toţi bugetarii. Nu ăsta a fost scopul legii”, a arătat şeful statului.
”Scopul legii a fost să ducem odată pentru totdeauna acele sporuri şi diverse acte normative care prin influenţă politică în ani de zile s-au dus pe diferite categorii, într-o lege a salarizării unitare şi prin asta, o parte din categoriile bugetare să rămână la echivalentul a ce au deja, nimeni să nu piardă şi categorii care au fost de-a lungul timpului defavorizate să câştige puţin. Dar scopul legii salarizării n-a fost să creştem salariile pentru toată lumea”, a mai afirmat el.
Potrivit preşedintelui, ”sunt o grămadă de discuţii tehnice pe sporuri care devin salarii”.
”Sper să ajungem, într-un mod structurat, să rezolvăm aceste chestiuni tehnice în două luni şi jumătate cât mi avem”, a subliniat şeful statului.
[analyse_source url=”https://focustim.ro/presedintele-nicusor-dan-spune-ca-legea-salarizarii-nu-aduce-cresteri-de-salarii-pentru-toti-bugetarii/”]