[analyse_image type=”featured” src=”https://ziarulteleormanul.ro/wp/wp-content/uploads/2020/03/ghiseu.jpg”]
Proteste la ANAF / SEDLEX: Membrii noștri de sindicat din toate județele nu se vor prezenta la locul de muncă
Angajații ANAF și ai structurilor fiscale din toată țara protestează astăzi, prin neprezentarea la locul de muncă timp de opt ore, acțiunea fiind determinată de nemulțumirile față de proiectul noii legi a salarizării, care ar reduce veniturile unei părți a personalului bugetar.
Conform sindicatului finanțiștilor, Guvernul vrea să scadă veniturile din sistem cu sume cuprinse între 2.000 și 4.000 de lei pe lună.
“Federația Națională a Sindicatelor Finanțiștilor, afiliată la Alianța Națională a Sindicatelor Bugetarilor SEDLEX, organizație reprezentativă la nivel național pentru un număr de 17.900 de salariați din cadrul sistemului instituțional al Ministerului Finanțelor și ANAF (care protestează în aceste zile în fața instituțiilor la nivel național), informează opinia publică despre faptul că joi, 4 iunie 2026, între orele 8,00 și 16,00, membrii noștri de sindicat din toate județele nu se vor prezenta la locul de muncă, transmițând astfel un singur mesaj, la nivel național: sistemul fiscal nu funcționează fără noi. Acțiunea este solicitată și asumată de majoritatea membrilor de sindicat”, se arată într-un comunicat transmis de SEDLEX.
Angajații ANAF și ai structurilor fiscale din toată țara protestează astăzi, prin neprezentarea la locul de muncă timp de opt ore, acțiunea fiind determinată de nemulțumirile față de proiectul noii legi a salarizării, care ar reduce veniturile unei părți a personalului bugetar.
Conform sindicatului finanțiștilor, Guvernul vrea să scadă veniturile din sistem cu sume cuprinse între 2.000 și 4.000 de lei pe lună.
“Federația Națională a Sindicatelor Finanțiștilor, afiliată la Alianța Națională a Sindicatelor Bugetarilor SEDLEX, organizație reprezentativă la nivel național pentru un număr de 17.900 de salariați din cadrul sistemului instituțional al Ministerului Finanțelor și ANAF (care protestează în aceste zile în fața instituțiilor la nivel național), informează opinia publică despre faptul că joi, 4 iunie 2026, între orele 8,00 și 16,00, membrii noștri de sindicat din toate județele nu se vor prezenta la locul de muncă, transmițând astfel un singur mesaj, la nivel național: sistemul fiscal nu funcționează fără noi. Acțiunea este solicitată și asumată de majoritatea membrilor de sindicat”, se arată într-un comunicat transmis de SEDLEX.
Angajații ANAF și ai structurilor fiscale din toată țara protestează astăzi, prin neprezentarea la locul de muncă timp de opt ore, acțiunea fiind determinată de nemulțumirile față de proiectul noii legi a salarizării, care ar reduce veniturile unei părți a personalului bugetar.
Conform sindicatului finanțiștilor, Guvernul vrea să scadă veniturile din sistem cu sume cuprinse între 2.000 și 4.000 de lei pe lună.
“Federația Națională a Sindicatelor Finanțiștilor, afiliată la Alianța Națională a Sindicatelor Bugetarilor SEDLEX, organizație reprezentativă la nivel național pentru un număr de 17.900 de salariați din cadrul sistemului instituțional al Ministerului Finanțelor și ANAF (care protestează în aceste zile în fața instituțiilor la nivel național), informează opinia publică despre faptul că joi, 4 iunie 2026, între orele 8,00 și 16,00, membrii noștri de sindicat din toate județele nu se vor prezenta la locul de muncă, transmițând astfel un singur mesaj, la nivel național: sistemul fiscal nu funcționează fără noi. Acțiunea este solicitată și asumată de majoritatea membrilor de sindicat”, se arată într-un comunicat transmis de SEDLEX.
[analyse_source url=”https://ziarulteleormanul.ro/proteste-la-anaf-sedlex-membrii-nostri-de-sindicat-din-toate-judetele-nu-se-vor-prezenta-la-locul-de-munca/”]