[analyse_image type=”featured” src=””]
Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac premier: Primul anunț al viitorului șef al guvernului
Așa cum s-a vehiculat în ultimele zile, președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac premier. Tomac este un apropiat al lui Traian Băsescu și preia guvernul din postura de tehnocrat, fiind în prezent europarlamentar.
Nicușor Dan a spus că astăzi România o duce mai bine ca în urmă cu un an, însă tensiunile dintre partide au făcut să pară că răfuielile politice sunt mai importante decât politicile aplicate prin legi.
”Primesc încrederea dvs cu recunoştinţă şi cu gândul la toţi cetăţenii României. Înţeleg din plin contextul dificil prin care trecem, cunosc aşteptările românilor şi sunt conştient de provocările pe care trebuie să le depăşim împreună”, a declarat Eugen Tomac, la Palatul Cotroceni.
El a precizat că viziunea sa este clară: România este într-un moment în care cere responsabilitate.
”Îmi doresc să găsesc deschidere şi un dialog sincer din partea tuturor forţelor politice prooccidentale din parlament, pentru a învesti un guvern care va avea o singură agendă, binele comun al cetăţenilor româniei. Înţeleg mizele politice, sunt fireşti într-un stat democratic, dar România are nevoie acum de proiecte duse la capăt. Voi prezenta Parlamentului o echipă de specialişti, un guvern tehnic, nu unul politic”, a arătat Eugen Tomac.
Așa cum s-a vehiculat în ultimele zile, președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac premier. Tomac este un apropiat al lui Traian Băsescu și preia guvernul din postura de tehnocrat, fiind în prezent europarlamentar.
Nicușor Dan a spus că astăzi România o duce mai bine ca în urmă cu un an, însă tensiunile dintre partide au făcut să pară că răfuielile politice sunt mai importante decât politicile aplicate prin legi.
”Primesc încrederea dvs cu recunoştinţă şi cu gândul la toţi cetăţenii României. Înţeleg din plin contextul dificil prin care trecem, cunosc aşteptările românilor şi sunt conştient de provocările pe care trebuie să le depăşim împreună”, a declarat Eugen Tomac, la Palatul Cotroceni.
El a precizat că viziunea sa este clară: România este într-un moment în care cere responsabilitate.
”Îmi doresc să găsesc deschidere şi un dialog sincer din partea tuturor forţelor politice prooccidentale din parlament, pentru a învesti un guvern care va avea o singură agendă, binele comun al cetăţenilor româniei. Înţeleg mizele politice, sunt fireşti într-un stat democratic, dar România are nevoie acum de proiecte duse la capăt. Voi prezenta Parlamentului o echipă de specialişti, un guvern tehnic, nu unul politic”, a arătat Eugen Tomac.
[analyse_source url=”https://focustim.ro/nicusor-dan-l-a-desemnat-pe-eugen-tomac-premier-primul-anunt-al-viitorului-sef-al-guvernului/”]