[analyse_image type=”featured” src=”https://focustim.ro/wp-content/uploads/2026/06/Andrei-Artean-Dinu-Bara.jpg”]
Bombă pe piața transferurilor: Andrei Artean, vicecampion al României cu „U” Cluj, a semnat cu Politehnica Timișoara, nou-promovată în eșalonul secund!
Rămas liber de contract după despărțirea de vicecampioana României, Universitatea Cluj, Andrei Artean se întoarce la Timișoara, semnând cu Politehnica, echipă nou-promovată în eșalonul secund.
Conform surselor noastre, el a semnat pe o durată de trei ani, cu un contract de 6.000 de euro pe lună ce va putea fi renegociat în vara anului viitor în cazul promovării pe prima scenă fotbalistică.
Acesta s-a născut pe 14 august 1993, la Hunedoara, iar de meserie este mijlocaș central de profil defensiv, putând evolua și pe postul de stoper.
A crescut la Corvinul Hunedoara și la Politehnica Timișoara.
La nivel de seniori a debutat la ACS Poli, pentru care a jucat în primele două eșaloane.
În prima parte a carierei a evoluat, de asemenea, sub formă de împrumut, la FC Caransebeș și la CSM Râmnicu Vâlcea.
FC Viitorul, formație devenită ulterior Farul Constanța, l-a transferat de pe Bega în vara anului 2018.
Cu dobrogenii a câștigat Cupa României în sezonul 2018-2019 și Supercupa României un an mai târziu.
Andrei Artean a fost, de asemenea, campion al României cu FCV Farul (2022-2023).
În stagiunea 2023-2024 a evoluat în Cipru, pentru Apollon Limassol, apoi a revenit în țară, la Cluj-Napoca.
Mai întâi în tricoul grupării CFR Cluj, contribuind la câștigarea Cupei României din sezonul 2024-2025, apoi, din ianuarie 2025, a fost jucătorul Universității Cluj, fiind actualmente vicecampion al României.
Totalizează 314 meciuri, 13 goluri și zece pase decisive la nivelul SuperLigii României.
El are, de asemenea, un gol marcat în cele două jocuri de baraj pentru calificarea în Conference League, competiție continentală în care a înregistrat două meciuri cu “U” Cluj, șase cu Farul Constanța și alte cinci cu CFR Cluj.
Cu “marinarii” are și două jocuri în preliminariile Ligii Campionilor.
Artean a bifat cu echipa de la malul Mării Negre și trei apariții în preliminariile Europa League.
În campionatul Ciprului a înregistrat 20 de partide, a marcat un gol și a avut o pasă decisivă.
La nivelul Ligii a II-a el are 48 de meciuri și cinci goluri marcate.
“În primul rând sunt foarte foarte fericit că după atâta timp m-am întors acasă! Aici am făcut junioratul, de aici am plecat în fotbal și sunt foarte fericit. Am venit cu gânduri mari, să ducem Poli iar în Liga I, pentru că Timișoara nu a mai fost de atâția ani acolo și este păcat… Multe nu aș vrea să spun, aș vrea să arăt pe teren. Sunt foarte fericit și motivat! Este clar că nu semnam cu o altă echipă din Liga a II-a, nu există comparație între Timișoara și alte echipe, aici îmi este sufletul. Am visat să joc iar pentru Poli și să joc în Liga I, asta-mi doresc, cu gândul acesta o să mă trezesc în fiecare dimineață și o să fac tot ce depinde de mine pentru asta. Atmosfera este frumoasă, echipa este foarte iubită. Din ce am vorbit cu oamenii de aici înainte de a semna, este un proiect în care se dorește ducerea Politehnicii în prima ligă și vreau să fac parte din acest proiect, să ducem Timișoara în Liga I!”, a declarat Andrei Artean.
“Îi urez lui Andrei bun revenit acasă! De fiecare dată când aducem acasă un jucător crescut la Timișoara simt că proiectul acesta își va urma cursul firesc și vom retrăi foarte curând partidele din SuperLiga! Îi urez să aibă parte de un campionat plin de realizări!”, a spus, la rândul său, Dinu Bara, directorul general al Politehnicii Timișoara.
Rămas liber de contract după despărțirea de vicecampioana României, Universitatea Cluj, Andrei Artean se întoarce la Timișoara, semnând cu Politehnica, echipă nou-promovată în eșalonul secund.
Conform surselor noastre, el a semnat pe o durată de trei ani, cu un contract de 6.000 de euro pe lună ce va putea fi renegociat în vara anului viitor în cazul promovării pe prima scenă fotbalistică.
Acesta s-a născut pe 14 august 1993, la Hunedoara, iar de meserie este mijlocaș central de profil defensiv, putând evolua și pe postul de stoper.
A crescut la Corvinul Hunedoara și la Politehnica Timișoara.
La nivel de seniori a debutat la ACS Poli, pentru care a jucat în primele două eșaloane.
În prima parte a carierei a evoluat, de asemenea, sub formă de împrumut, la FC Caransebeș și la CSM Râmnicu Vâlcea.
FC Viitorul, formație devenită ulterior Farul Constanța, l-a transferat de pe Bega în vara anului 2018.
Cu dobrogenii a câștigat Cupa României în sezonul 2018-2019 și Supercupa României un an mai târziu.
Andrei Artean a fost, de asemenea, campion al României cu FCV Farul (2022-2023).
În stagiunea 2023-2024 a evoluat în Cipru, pentru Apollon Limassol, apoi a revenit în țară, la Cluj-Napoca.
Mai întâi în tricoul grupării CFR Cluj, contribuind la câștigarea Cupei României din sezonul 2024-2025, apoi, din ianuarie 2025, a fost jucătorul Universității Cluj, fiind actualmente vicecampion al României.
Totalizează 314 meciuri, 13 goluri și zece pase decisive la nivelul SuperLigii României.
El are, de asemenea, un gol marcat în cele două jocuri de baraj pentru calificarea în Conference League, competiție continentală în care a înregistrat două meciuri cu “U” Cluj, șase cu Farul Constanța și alte cinci cu CFR Cluj.
Cu “marinarii” are și două jocuri în preliminariile Ligii Campionilor.
Artean a bifat cu echipa de la malul Mării Negre și trei apariții în preliminariile Europa League.
În campionatul Ciprului a înregistrat 20 de partide, a marcat un gol și a avut o pasă decisivă.
La nivelul Ligii a II-a el are 48 de meciuri și cinci goluri marcate.
“În primul rând sunt foarte foarte fericit că după atâta timp m-am întors acasă! Aici am făcut junioratul, de aici am plecat în fotbal și sunt foarte fericit. Am venit cu gânduri mari, să ducem Poli iar în Liga I, pentru că Timișoara nu a mai fost de atâția ani acolo și este păcat… Multe nu aș vrea să spun, aș vrea să arăt pe teren. Sunt foarte fericit și motivat! Este clar că nu semnam cu o altă echipă din Liga a II-a, nu există comparație între Timișoara și alte echipe, aici îmi este sufletul. Am visat să joc iar pentru Poli și să joc în Liga I, asta-mi doresc, cu gândul acesta o să mă trezesc în fiecare dimineață și o să fac tot ce depinde de mine pentru asta. Atmosfera este frumoasă, echipa este foarte iubită. Din ce am vorbit cu oamenii de aici înainte de a semna, este un proiect în care se dorește ducerea Politehnicii în prima ligă și vreau să fac parte din acest proiect, să ducem Timișoara în Liga I!”, a declarat Andrei Artean.
“Îi urez lui Andrei bun revenit acasă! De fiecare dată când aducem acasă un jucător crescut la Timișoara simt că proiectul acesta își va urma cursul firesc și vom retrăi foarte curând partidele din SuperLiga! Îi urez să aibă parte de un campionat plin de realizări!”, a spus, la rândul său, Dinu Bara, directorul general al Politehnicii Timișoara.
[analyse_source url=”https://focustim.ro/bomba-pe-piata-transferurilor-andrei-artean-vicecampion-al-romaniei-cu-u-cluj-a-semnat-cu-politehnica-timisoara-nou-promovata-in-esalonul-secund/”]