ROMÂNIA NU MAI ACCEPTĂ STATUL PARALEL AL ONG-URILOR!

[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/05/FB_IMG_1779526782751.jpg”]

ROMÂNIA NU MAI ACCEPTĂ STATUL PARALEL AL ONG-URILOR!

OrtodoxINFO

Neo-marxism7k vizualizări 1 comentariu
2 Min Read

Timp de peste 30 de ani, în România s-a construit o rețea de influență care nu a candidat niciodată în fața poporului, dar care a ajuns să dicteze direcția politică, culturală și ideologică a țării. Sub masca „societății civile”, zeci și sute de ONG-uri au devenit adevărate centre de presiune asupra statului român, finanțate din exterior și conectate la interese care nu au nicio legătură cu nevoile românilor.

Legea transparenței finanțării ONG-urilor este primul pas către aflarea adevărului: cine finanțează activismul politic mascat? Cine plătește campaniile de influență? Cine susține structurile care atacă permanent identitatea națională, valorile tradiționale și orice voce conservatoare?

Ani la rând, aceeași elită autoproclamată de la Gabriel Liiceanu și Andrei Pleșu până la Patapievici, Alina Mungiu-Pippidi, Cioloș, Sandra Pralong, CTP, Cărtărescu, Pîrvulescu, Ioana Ene Dogioiu, Monica Macovei, Miroiu sau Nicușor Dan au pozat în „vocea morală” a României, în timp ce milioane de români erau tratați cu dispreț pentru simplul fapt că își apărau credința, familia și națiunea.

Această rețea sorosista a pus mâna pe spațiul public: televiziuni, edituri, universități, platforme civice și instituții culturale. Oricine îndrăznea să iasă din linia ideologică era etichetat imediat: extremist, retrograd, populist sau „pericol pentru democrație”.

Astăzi, când se cere simpla transparență a banilor, aceiași oameni țipă că „democrația e în pericol”. De ce le este frică? Dacă totul este legitim și curat, atunci românii au dreptul să știe cine finanțează activismul politic deghizat în societate civilă.

Mai grav este că multe dintre aceste structuri au încercat să influențeze direct jocul politic și alegerile, transformând ONG-urile în arme ideologice. Nu poți cere putere publică fără responsabilitate publică.

Nimeni nu interzice ONG-urile. Nimeni nu oprește activitatea civică. Se cere doar un lucru firesc într-o democrație: transparență totală.

România nu mai poate fi condusă din laboratoare ideologice și din rețele finanțate netransparent. Statul român trebuie să redevină al cetățenilor, nu al grupurilor de influență care au acționat ani întregi fără control și fără răspundere.

Ion Motea

‼️‼️ NU recunoaștem ca președinte al României pe marioneta retardă Nicușor Dan! Români, boicotați această făcătură, care ne face țara de râs! NU românii l-au votat pe Nicusoroș – cu unele excepții de persoane infantile, manipulabile și chiar idioate – ci l-au ajutat Maia Soroș, Emanuel Macrou și trădătorii de la B.E.C. și CCR!
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
Distribuie

Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!

Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.

Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

1 comentariu
  • Guvernul PNL, Bolojan, a negociat, în secret, cedarea resurselor României, până în 2043, pe redevente de colonie, în contracte ascunse, vânzarea activelor strategice ale României și împrumutul a 17 miliarde de euro, prin programul Safe, pentru a cumpăra armament învechit de la germani și francezi. România, colonia jefuită de sionisti, de occident, de politicienii mafioți, de ong-urile lui Soroș și de FMI, prin așa zisele
    acorduri, privatizari, programe PNRR și concesionari, pe nimic, a resurselor naționale.

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată.Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Timp de peste 30 de ani, în România s-a construit o rețea de influență care nu a candidat niciodată în fața poporului, dar care a ajuns să dicteze direcția politică, culturală și ideologică a țării. Sub masca „societății civile”, zeci și sute de ONG-uri au devenit adevărate centre de presiune asupra statului român, finanțate din exterior și conectate la interese care nu au nicio legătură cu nevoile românilor.

Legea transparenței finanțării ONG-urilor este primul pas către aflarea adevărului: cine finanțează activismul politic mascat? Cine plătește campaniile de influență? Cine susține structurile care atacă permanent identitatea națională, valorile tradiționale și orice voce conservatoare?

Ani la rând, aceeași elită autoproclamată de la Gabriel Liiceanu și Andrei Pleșu până la Patapievici, Alina Mungiu-Pippidi, Cioloș, Sandra Pralong, CTP, Cărtărescu, Pîrvulescu, Ioana Ene Dogioiu, Monica Macovei, Miroiu sau Nicușor Dan au pozat în „vocea morală” a României, în timp ce milioane de români erau tratați cu dispreț pentru simplul fapt că își apărau credința, familia și națiunea.

Această rețea sorosista a pus mâna pe spațiul public: televiziuni, edituri, universități, platforme civice și instituții culturale. Oricine îndrăznea să iasă din linia ideologică era etichetat imediat: extremist, retrograd, populist sau „pericol pentru democrație”.

Astăzi, când se cere simpla transparență a banilor, aceiași oameni țipă că „democrația e în pericol”. De ce le este frică? Dacă totul este legitim și curat, atunci românii au dreptul să știe cine finanțează activismul politic deghizat în societate civilă.

Mai grav este că multe dintre aceste structuri au încercat să influențeze direct jocul politic și alegerile, transformând ONG-urile în arme ideologice. Nu poți cere putere publică fără responsabilitate publică.

Nimeni nu interzice ONG-urile. Nimeni nu oprește activitatea civică. Se cere doar un lucru firesc într-o democrație: transparență totală.

România nu mai poate fi condusă din laboratoare ideologice și din rețele finanțate netransparent. Statul român trebuie să redevină al cetățenilor, nu al grupurilor de influență care au acționat ani întregi fără control și fără răspundere.

Ion Motea

‼️‼️ NU recunoaștem ca președinte al României pe marioneta retardă Nicușor Dan! Români, boicotați această făcătură, care ne face țara de râs! NU românii l-au votat pe Nicusoroș – cu unele excepții de persoane infantile, manipulabile și chiar idioate – ci l-au ajutat Maia Soroș, Emanuel Macrou și trădătorii de la B.E.C. și CCR!
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!

[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/05/23/romania-nu-mai-accepta-statul-paralel-al-ong-urilor/”]


Analyse


2026-05-24 08:39:03

Post already analysed. But you can request a new run: Do the magic.