[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/05/mark-rutte-nicusor-dan.jpg”]
Mark Rutte vrea ca România și statele NATO să plătească anual pentru Ucraina. Șeful alianței cere 0,25% din PIB pentru războiul Kievului

Mark Rutte vine cu o nouă propunere explozivă pentru statele membre NATO: fiecare țară să aloce anual 0,25% din PIB pentru sprijinirea Ucrainei.
Cu alte cuvinte, în timp ce europenii se confruntă cu:
- inflație;
- taxe mai mari;
- austeritate;
- scumpiri record;
- și crize economice,
șeful NATO cere noi miliarde pentru continuarea războiului din Ucraina.
Declarația lui Rutte a provocat deja tensiuni în interiorul alianței, iar chiar liderul NATO admite că propunerea are șanse mici să fie acceptată.
„Nu cred că va fi acceptată”, a recunoscut acesta.
Practic, conducerea NATO încearcă să transforme sprijinul pentru Ucraina într-o obligație permanentă pentru statele membre, inclusiv pentru țări precum România, unde populația resimte deja puternic efectele economice ale conflictului.
Rutte a insistat că Ucraina depinde în continuare masiv de industria militară americană și că statele europene trebuie să suporte o parte tot mai mare din costurile războiului.
În timp ce guvernele europene vorbesc despre:
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
- reducerea cheltuielilor;
- reforme;
- austeritate;
- și sacrificii bugetare,
NATO discută despre noi contribuții obligatorii pentru Kiev.
Propunerea reaprinde o întrebare tot mai prezentă în Europa:
cât timp vor mai accepta contribuabilii europeni să suporte nota uriașă a războiului?
Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!
Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.
€
![]()
Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!
Lasă un răspuns Anulează răspunsul
Adresa ta de email nu va fi publicată.
Mark Rutte vine cu o nouă propunere explozivă pentru statele membre NATO: fiecare țară să aloce anual 0,25% din PIB pentru sprijinirea Ucrainei.
Cu alte cuvinte, în timp ce europenii se confruntă cu:
- inflație;
- taxe mai mari;
- austeritate;
- scumpiri record;
- și crize economice,
șeful NATO cere noi miliarde pentru continuarea războiului din Ucraina.
Declarația lui Rutte a provocat deja tensiuni în interiorul alianței, iar chiar liderul NATO admite că propunerea are șanse mici să fie acceptată.
„Nu cred că va fi acceptată”, a recunoscut acesta.
Practic, conducerea NATO încearcă să transforme sprijinul pentru Ucraina într-o obligație permanentă pentru statele membre, inclusiv pentru țări precum România, unde populația resimte deja puternic efectele economice ale conflictului.
Rutte a insistat că Ucraina depinde în continuare masiv de industria militară americană și că statele europene trebuie să suporte o parte tot mai mare din costurile războiului.
În timp ce guvernele europene vorbesc despre:
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
- reducerea cheltuielilor;
- reforme;
- austeritate;
- și sacrificii bugetare,
NATO discută despre noi contribuții obligatorii pentru Kiev.
Propunerea reaprinde o întrebare tot mai prezentă în Europa:
cât timp vor mai accepta contribuabilii europeni să suporte nota uriașă a războiului?
[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/05/21/mark-rutte-vrea-ca-romania-si-statele-nato-sa-plateasca-anual-pentru-ucraina-seful-aliantei-cere-025-din-pib-pentru-razboiul-kievului/”]




Nu e nimic nou, România finanțează acest război de când a început și am înțeles că și chioru, în operațiunile țigareta 1 și țigareta 2, a scos armament din unitățile militare și l-a trimis în Ucraina, pentru războiul care are loc acum.