Avocatul Poporului confirmă: Guvernul Bolojan a încălcat Constituția. Renate Weber atacă OUG-ul la CCR: „Este foarte grav ce s-a întâmplat”

[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/05/greco-parlament-guvern-bolojan-vicepremieri-justitie.jpg”]

Avocatul Poporului confirmă: Guvernul Bolojan a încălcat Constituția. Renate Weber atacă OUG-ul la CCR: „Este foarte grav ce s-a întâmplat”

OrtodoxINFO

Asasinii țării4k vizualizări Comentarii
2 Min Read

Scandal uriaș după ce Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat oficial că va sesiza Curtea Constituțională împotriva Ordonanței de Urgență adoptate de Guvernul Bolojan după ce fusese deja demis prin moțiune de cenzură.

‼️‼️ NU recunoaștem ca președinte al României pe marioneta retardă Nicușor Dan! Români, boicotați această făcătură, care ne face țara de râs! NU românii l-au votat pe Nicusoroș – cu unele excepții de persoane infantile, manipulabile și chiar idioate – ci l-au ajutat Maia Soroș, Emanuel Macrou și trădătorii de la B.E.C. și CCR!
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!

Declarația este devastatoare pentru fostul Executiv.

„Este foarte grav ce s-a întâmplat. E prima dată când văd așa ceva de când Constituția e în vigoare”, a spus Renate Weber.

Practic, Avocatul Poporului confirmă exact ceea ce acuzau deja mai mulți juriști și foști magistrați: un guvern demis nu mai avea dreptul să emită ordonanțe de urgență.

Mai grav, Weber spune că:

  • ordonanța a fost modificată după căderea Guvernului,
  • traseul legislativ ridică probleme majore,
  • iar documentul ar fi fost trimis greșit către Senat, deși Constituția prevedea altă cameră.

Și bomba cea mare:
în Monitorul Oficial apare ca fiind adoptată pe 4 mai, deși modificările importante au fost făcute după 5 mai, adică după moțiunea care a dărâmat Guvernul Bolojan.

Tot scandalul explodează în jurul OUG 38/2026, ordonanță legată inclusiv de programul SAFE și industria de apărare.

Pentru mulți români, situația ridică o întrebare simplă:
dacă un guvern căzut poate continua să emită ordonanțe și să producă efecte juridice, atunci ce rost mai are votul Parlamentului?

În timp ce Guvernul susține că era nevoie urgentă de măsuri pentru investiții în apărare, criticii spun că Executivul a trecut peste Constituție exact în ultimele zile de putere.

Iar faptul că Avocatul Poporului vorbește despre o situație „fără precedent din 1991” transformă scandalul într-unul dintre cele mai grave conflicte constituționale din ultimii ani.

Distribuie

Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!

Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.

Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

Lasă un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată.Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scandal uriaș după ce Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat oficial că va sesiza Curtea Constituțională împotriva Ordonanței de Urgență adoptate de Guvernul Bolojan după ce fusese deja demis prin moțiune de cenzură.

‼️‼️ NU recunoaștem ca președinte al României pe marioneta retardă Nicușor Dan! Români, boicotați această făcătură, care ne face țara de râs! NU românii l-au votat pe Nicusoroș – cu unele excepții de persoane infantile, manipulabile și chiar idioate – ci l-au ajutat Maia Soroș, Emanuel Macrou și trădătorii de la B.E.C. și CCR!
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!

Declarația este devastatoare pentru fostul Executiv.

„Este foarte grav ce s-a întâmplat. E prima dată când văd așa ceva de când Constituția e în vigoare”, a spus Renate Weber.

Practic, Avocatul Poporului confirmă exact ceea ce acuzau deja mai mulți juriști și foști magistrați: un guvern demis nu mai avea dreptul să emită ordonanțe de urgență.

Mai grav, Weber spune că:

  • ordonanța a fost modificată după căderea Guvernului,
  • traseul legislativ ridică probleme majore,
  • iar documentul ar fi fost trimis greșit către Senat, deși Constituția prevedea altă cameră.

Și bomba cea mare:
în Monitorul Oficial apare ca fiind adoptată pe 4 mai, deși modificările importante au fost făcute după 5 mai, adică după moțiunea care a dărâmat Guvernul Bolojan.

Tot scandalul explodează în jurul OUG 38/2026, ordonanță legată inclusiv de programul SAFE și industria de apărare.

Pentru mulți români, situația ridică o întrebare simplă:
dacă un guvern căzut poate continua să emită ordonanțe și să producă efecte juridice, atunci ce rost mai are votul Parlamentului?

În timp ce Guvernul susține că era nevoie urgentă de măsuri pentru investiții în apărare, criticii spun că Executivul a trecut peste Constituție exact în ultimele zile de putere.

Iar faptul că Avocatul Poporului vorbește despre o situație „fără precedent din 1991” transformă scandalul într-unul dintre cele mai grave conflicte constituționale din ultimii ani.

[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/05/11/avocatul-poporului-confirma-guvernul-bolojan-a-incalcat-constitutia-renate-weber-ataca-oug-ul-la-ccr-este-foarte-grav-ce-s-a-intamplat/”]


Analyse


2026-05-12 08:54:14

Post already analysed. But you can request a new run: Do the magic.