[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/01/Dan-Dungaciu.jpeg”]
Dan Dungaciu: PROIECTUL SUVERANIST ESTE UN PROIECT SOLUȚIE

Tot ceea ce facem și spunem în ultima vreme se confirmă în fiecare zi, fie că este vorba despre diagnosticile noastre, fie că este vorba despre soluțiile noastre. De aici și blocajul care ni se aplică.
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
BLOCAJ EUROPEAN/NAȚIONAL
În ceea ce privește blocajul aplicat partidelor suveraniste, sunt, de fapt, două paliere. La nivel general politic există „decretat”, la nivel de Bruxelles, dar și național, un așa zis „cordon sanitar” care s-a construit în jurul partidelor suveraniste. Nu se coalizează nimeni cu partidele suveraniste, trebuie izolate. Asta și la nivel european, dar și la nivel național. Chiar dacă aceste partide au 49%, și nu au 50%, ele nu trebuie acceptate la guvernare. Paranteză, mai complicat în România, pentru că Constituția spune că partidul care are cele mai multe mandate trebuie să primească mandatul de premier. Prin urmare, aviz amatorilor.
Dar încep să se întâmple lucruri interesante. Mai ieri, la Paris, partidul cel mai mare din Franța, „Adunarea Națională” (fostul Frontul Național), a cerut un cordon sanitar împotriva partidului de extrema stângă, a domnului Mélenchon. De ce? Pentru că un militant de dreapta a fost asasinat de către extremiști de stângă! Faptul că apare această discuție, izolarea stângii și nu izolarea dreptei, este deja un semnal că lucrurile se schimbă la nivel european.
La București, un guvern „european” a fost dat jos de un partid de „mainstream” și unul suveranist, care au votat împreună debarcarea acestuia. Iarăși un semnal important, dincolo de politica românească.
Lucrurile se petrec cu rapiditate, evoluțiile sunt greu de prevăzut. Și în momentul în care partidele de mainstream de dreapta vor vota cu așa-numita „extremă dreaptă”, probabil că acest cordon sanitar se va prăbuși. Atunci se va prăbuși și la București, pentru că la București actuala clasă politică va asculta și va face ceea ce se întâmplă la Bruxelles.
BLOCAJ LA NIVEL LOCAL
Lucrurile sunt mai dramatice la nivel local. Pentru că oamenii aceia nu sunt sub reflectoare. De ce? Aici nu e un blocaj în primul rând politic, ci unul de putere și luptă pe resurse limitate. Acolo nu se știe ce se întâmplă. Dar e extrem de greu pentru „suveraniștii” din provincie să răzbească. Locurile sunt ocupate, oamenii au adeziuni administrative, nu politice (lucrează în administrație), și toți sunt împotriva lor. Ceea ce vreau să-i asigur este că știm ce se întâmplă. Răspunsul la acest blocaj nu poate fi și cei care ne privesc să înțeleagă bine, decât o construcție pozitivă.
Construiește alternativa, indiferent ce vor spune și vor face la un moment dat adversarii tăi, pentru că acea construcție, dacă va fi viabilă, cu toate dificultățile, va fi proiectul la care se vor ralia ulterior și alții. Asta este soluția suveranistă. Așa s-a întâmplat la București, la alegeri generale, prezidențiale etc. E adevărat că în marele orașe protecția pe care o ai este mai mare. În micul oraș este mai complicat să te apere cineva. Dar, în pofida acestui lucru, trebuie să apară candidați viabili și ei vor fi susținuți, vă promit asta, de către partidul Alianța pentru Unirea Românilor – AUR candidați viabili care să câștige la locale, la consiliile județene, în orice bătălie de tipul acesta.
Deplasările noastre în provincie vor să transmită un mesaj clar. Nu am uitat de acest palier, nu-l ignorăm în niciun caz și nu uităm niciodată că primele alegeri pe care AUR le va avea, dacă nu vor exista anticipatele, vor fi alegerile locale.
Vă mulțumesc!
Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!
Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.
€
![]()
Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!
Tot ceea ce facem și spunem în ultima vreme se confirmă în fiecare zi, fie că este vorba despre diagnosticile noastre, fie că este vorba despre soluțiile noastre. De aici și blocajul care ni se aplică.
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
BLOCAJ EUROPEAN/NAȚIONAL
În ceea ce privește blocajul aplicat partidelor suveraniste, sunt, de fapt, două paliere. La nivel general politic există „decretat”, la nivel de Bruxelles, dar și național, un așa zis „cordon sanitar” care s-a construit în jurul partidelor suveraniste. Nu se coalizează nimeni cu partidele suveraniste, trebuie izolate. Asta și la nivel european, dar și la nivel național. Chiar dacă aceste partide au 49%, și nu au 50%, ele nu trebuie acceptate la guvernare. Paranteză, mai complicat în România, pentru că Constituția spune că partidul care are cele mai multe mandate trebuie să primească mandatul de premier. Prin urmare, aviz amatorilor.
Dar încep să se întâmple lucruri interesante. Mai ieri, la Paris, partidul cel mai mare din Franța, „Adunarea Națională” (fostul Frontul Național), a cerut un cordon sanitar împotriva partidului de extrema stângă, a domnului Mélenchon. De ce? Pentru că un militant de dreapta a fost asasinat de către extremiști de stângă! Faptul că apare această discuție, izolarea stângii și nu izolarea dreptei, este deja un semnal că lucrurile se schimbă la nivel european.
La București, un guvern „european” a fost dat jos de un partid de „mainstream” și unul suveranist, care au votat împreună debarcarea acestuia. Iarăși un semnal important, dincolo de politica românească.
Lucrurile se petrec cu rapiditate, evoluțiile sunt greu de prevăzut. Și în momentul în care partidele de mainstream de dreapta vor vota cu așa-numita „extremă dreaptă”, probabil că acest cordon sanitar se va prăbuși. Atunci se va prăbuși și la București, pentru că la București actuala clasă politică va asculta și va face ceea ce se întâmplă la Bruxelles.
BLOCAJ LA NIVEL LOCAL
Lucrurile sunt mai dramatice la nivel local. Pentru că oamenii aceia nu sunt sub reflectoare. De ce? Aici nu e un blocaj în primul rând politic, ci unul de putere și luptă pe resurse limitate. Acolo nu se știe ce se întâmplă. Dar e extrem de greu pentru „suveraniștii” din provincie să răzbească. Locurile sunt ocupate, oamenii au adeziuni administrative, nu politice (lucrează în administrație), și toți sunt împotriva lor. Ceea ce vreau să-i asigur este că știm ce se întâmplă. Răspunsul la acest blocaj nu poate fi și cei care ne privesc să înțeleagă bine, decât o construcție pozitivă.
Construiește alternativa, indiferent ce vor spune și vor face la un moment dat adversarii tăi, pentru că acea construcție, dacă va fi viabilă, cu toate dificultățile, va fi proiectul la care se vor ralia ulterior și alții. Asta este soluția suveranistă. Așa s-a întâmplat la București, la alegeri generale, prezidențiale etc. E adevărat că în marele orașe protecția pe care o ai este mai mare. În micul oraș este mai complicat să te apere cineva. Dar, în pofida acestui lucru, trebuie să apară candidați viabili și ei vor fi susținuți, vă promit asta, de către partidul Alianța pentru Unirea Românilor – AUR candidați viabili care să câștige la locale, la consiliile județene, în orice bătălie de tipul acesta.
Deplasările noastre în provincie vor să transmită un mesaj clar. Nu am uitat de acest palier, nu-l ignorăm în niciun caz și nu uităm niciodată că primele alegeri pe care AUR le va avea, dacă nu vor exista anticipatele, vor fi alegerile locale.
Vă mulțumesc!
[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/05/09/dan-dungaciu-proiectul-suveranist-este-un-proiect-solutie/”]



