[analyse_image type=”featured” src=”https://liberinteleorman.ro/wp-content/uploads/2024/12/Fotbalul-si-industria-pariurilor-sportive.jpg”]
Primăria Municipiului Alexandria intenționează să cedeze administrarea echipei masculine de seniori din Liga a III-a către o entitate privată dispusă să investească aproximativ două milioane de lei anual în activitatea clubului.
Propunerea a generat controverse în spațiul public, în special în ceea ce privește modul în care ar urma să fie împărțite responsabilitățile între autoritatea locală și viitorul partener privat.
Criticii compară situația cu modelul CSA Steaua București, unde disputa dintre administrarea publică și finanțarea privată a echipei de fotbal a produs numeroase scandaluri în ultimii ani. Potrivit opiniilor exprimate online, există temeri că administrația locală ar putea păstra controlul decizional, în timp ce partea privată ar urma să suporte cea mai mare parte a cheltuielilor.
În același timp, în documentele și dezbaterile publice este invocată și situația celei de-a doua echipe a clubului, CSM 2 Alexandria, aflată pe ultimul loc în clasamentul Ligii a IV-a Teleorman și aflată în pericol de retrogradare în eșalonul județean inferior.
O parte dintre contestatari susțin că investițiile în fotbalul local nu au produs rezultate sportive pe măsura fondurilor alocate și reclamă faptul că finanțarea activităților sportive continuă deși sunt presiuni asupra bugetului local.
Documentul privind asocierea poate fi consultat aici:
Proiect privind asocierea pentru echipa de fotbal
Clasamentul Ligii a IV-a Teleorman este disponibil aici:
Clasament Liga a IV-a Teleorman
[analyse_source url=”https://liberinteleorman.ro/primaria-alexandria-cedeaza-echipa-de-fotbal-masculin-seniori-din-liga-a-3-a-unei-entitati-private-dispusa-sa-cheltuie-2-milione-lei-anual/”]