ÎNMATRICULĂRILE DE AUTOVEHICULE NOI, ÎN SCĂDERE

[analyse_image type=”featured” src=”https://newss.ro/wp-content/uploads/2023/03/permise-inmatriculari.jpg”]

Înmatriculările de autoturisme noi au scăzut, în România, cu 24,4% în decursul lunii februarie a acestui an față de perioada similară din 2025, marjă în care autoturismele ”electrificate” au raportat o diminuare de 3%, arată datele Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile.

În ceea ce privește cota de piață, segmentul SUV este pe prima poziție, cu o cotă de 59,7% din total înmatriculări noi, în scădere cu 6%, de la un an la altul, urmat de Clasa C – cu o cotă de 21,4% (-44%) și de Clasa B – cotă de 11% (-41%).

În funcție de tipul de combustibil al autoturismelor înmatriculate, în luna februarie a acestui an, față de perioada similară din 2025, motorizările pe benzină înregistrează o scădere de 50%, până la o pondere de 24,4%, în timp ce motorizările pe motorină înregistrează o scădere de 32,5%, la o pondere de 8%. Pe segmentul autoturismelor echipate cu motoare mild-hibrid se consemnează o scădere de 30%, ajungând la o pondere de 22.9% din totalul pieței de autoturisme.

Pe de altă parte, autoturismele ”electrificate”, respectiv cele electrice, precum și cele mild-hibrid și full hybrid, acestea dețin, în luna februarie a anului 2026, o cotă de piață de 67,4%, fiind cel mai important segment de pe piața românească, care depășește cota deținută de motorizările pe benzină și motorină.

Analiza de specialitate relevă faptul că autoturismele full electrice dețin o cotă de 10,5% din piață, în luna februarie don acest an, iar autoturismele plug-in hibrid 8%.

În anul 2026, primele trei cele mai vândute autoturisme 100% electrice sunt: Tesla Model Y – cu 278 de unități și o creștere de 532% față de anul precedent, BYD Dolphin Surf (212 unități) și Dacia Spring (144).

Conform datelor centralizate, în februarie anul curent, vehiculele comerciale ușoare și minibus au înregistrat o scădere de 7,7% față de februarie 2025, dintre care vehiculele comerciale ușoare fără minibus, o diminuare de 9,6%.

Pe de altă parte, vehiculele comerciale ușoare electrice au atins, în primele două luni ale anului 2026, un volum de 92 de unități, față de 225 de exemplare, în aceeași perioadă a anului trecut.

Totodată, vehiculele comerciale grele și autobuze au raportat o creștere de 37% a înmatriculărilor, în perioada de referință, din care vehiculele comerciale grele de peste 16 tone plus autotractoarele, un salt de 44%.

Înmatriculările de autoturisme noi au scăzut, în România, cu 24,4% în decursul lunii februarie a acestui an față de perioada similară din 2025, marjă în care autoturismele ”electrificate” au raportat o diminuare de 3%, arată datele Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile.

În ceea ce privește cota de piață, segmentul SUV este pe prima poziție, cu o cotă de 59,7% din total înmatriculări noi, în scădere cu 6%, de la un an la altul, urmat de Clasa C – cu o cotă de 21,4% (-44%) și de Clasa B – cotă de 11% (-41%).

În funcție de tipul de combustibil al autoturismelor înmatriculate, în luna februarie a acestui an, față de perioada similară din 2025, motorizările pe benzină înregistrează o scădere de 50%, până la o pondere de 24,4%, în timp ce motorizările pe motorină înregistrează o scădere de 32,5%, la o pondere de 8%. Pe segmentul autoturismelor echipate cu motoare mild-hibrid se consemnează o scădere de 30%, ajungând la o pondere de 22.9% din totalul pieței de autoturisme.

Pe de altă parte, autoturismele ”electrificate”, respectiv cele electrice, precum și cele mild-hibrid și full hybrid, acestea dețin, în luna februarie a anului 2026, o cotă de piață de 67,4%, fiind cel mai important segment de pe piața românească, care depășește cota deținută de motorizările pe benzină și motorină.

Analiza de specialitate relevă faptul că autoturismele full electrice dețin o cotă de 10,5% din piață, în luna februarie don acest an, iar autoturismele plug-in hibrid 8%.

În anul 2026, primele trei cele mai vândute autoturisme 100% electrice sunt: Tesla Model Y – cu 278 de unități și o creștere de 532% față de anul precedent, BYD Dolphin Surf (212 unități) și Dacia Spring (144).

Conform datelor centralizate, în februarie anul curent, vehiculele comerciale ușoare și minibus au înregistrat o scădere de 7,7% față de februarie 2025, dintre care vehiculele comerciale ușoare fără minibus, o diminuare de 9,6%.

Pe de altă parte, vehiculele comerciale ușoare electrice au atins, în primele două luni ale anului 2026, un volum de 92 de unități, față de 225 de exemplare, în aceeași perioadă a anului trecut.

Totodată, vehiculele comerciale grele și autobuze au raportat o creștere de 37% a înmatriculărilor, în perioada de referință, din care vehiculele comerciale grele de peste 16 tone plus autotractoarele, un salt de 44%.

[analyse_source url=”https://newss.ro/2026/03/09/inmatricularile-de-autovehicule-noi-in-scadere/”]


Analyse


2026-03-11 01:30:51

Post already analysed. But you can request a new run: Do the magic.