Prăpastie salarială în România. Suceava, printre județele cu cele mai mici salarii – SuceavaLIVE

[analyse_image type=”featured” src=”https://suceavalive.ro/wp-content/uploads/2015/09/bani_salariu_500.jpghttps://suceavalive.ro/wp-content/uploads/2015/09/bani_salariu_500.jpg”]

Domeniul IT rămâne lider la salarii în România la început de 2026, dar județul Suceava se află în continuare în zona veniturilor mici, arată o analiză realizată de eJobs și citată de Agerpres.

Salariul mediu net în IT a ajuns la aproximativ 8.000 de lei pe lună. Creșterea este de circa 15 la sută față de anul trecut. Sectorul își păstrează primul loc în clasamentul veniturilor.

Pe următoarele locuri se află petrol și gaze, cu circa 6.800 lei net, automatizări cu 6.200 lei, construcții, audit, consultanță și inginerie cu aproximativ 6.000 lei. Domeniul crewing și casino a urcat rapid la același nivel, cu o medie de 6.000 lei net lunar.

Pe platformele de recrutare există multe locuri de muncă. Sunt 1.500 de joburi în IT, 1.700 în construcții și 1.400 în inginerie. În total, sunt aproximativ 21.000 de posturi active.

În același timp, județul Suceava rămâne mult sub aceste valori. Salariul mediu net ajunge la aproximativ 4.000 de lei pe lună. Dacă locuiești aici, venitul tău este la jumătate față de cel din IT.

Diferențele față de alte zone sunt mari. București conduce cu o medie de 6.000 lei lunar. Cluj are 5.500 lei, iar Timiș ajunge la 5.100 lei.

La coada clasamentului sunt mai multe județe din est și sud. Vaslui are aproximativ 3.800 lei. Vrancea, Vâlcea și Caraș-Severin au valori apropiate de Suceava, în jur de 4.000 lei.

Specialiștii explică diferența prin numărul redus de joburi bine plătite și prin lipsa marilor investiții în domenii tehnice. În Suceava, majoritatea locurilor de muncă sunt în comerț, servicii și industrie alimentară, unde salariile pornesc de la 3.900 lei și ajung rar la 4.500 lei.

Lasa un raspuns Anuleaza raspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Domeniul IT rămâne lider la salarii în România la început de 2026, dar județul Suceava se află în continuare în zona veniturilor mici, arată o analiză realizată de eJobs și citată de Agerpres.

Salariul mediu net în IT a ajuns la aproximativ 8.000 de lei pe lună. Creșterea este de circa 15 la sută față de anul trecut. Sectorul își păstrează primul loc în clasamentul veniturilor.

Pe următoarele locuri se află petrol și gaze, cu circa 6.800 lei net, automatizări cu 6.200 lei, construcții, audit, consultanță și inginerie cu aproximativ 6.000 lei. Domeniul crewing și casino a urcat rapid la același nivel, cu o medie de 6.000 lei net lunar.

Pe platformele de recrutare există multe locuri de muncă. Sunt 1.500 de joburi în IT, 1.700 în construcții și 1.400 în inginerie. În total, sunt aproximativ 21.000 de posturi active.

În același timp, județul Suceava rămâne mult sub aceste valori. Salariul mediu net ajunge la aproximativ 4.000 de lei pe lună. Dacă locuiești aici, venitul tău este la jumătate față de cel din IT.

Diferențele față de alte zone sunt mari. București conduce cu o medie de 6.000 lei lunar. Cluj are 5.500 lei, iar Timiș ajunge la 5.100 lei.

La coada clasamentului sunt mai multe județe din est și sud. Vaslui are aproximativ 3.800 lei. Vrancea, Vâlcea și Caraș-Severin au valori apropiate de Suceava, în jur de 4.000 lei.

Specialiștii explică diferența prin numărul redus de joburi bine plătite și prin lipsa marilor investiții în domenii tehnice. În Suceava, majoritatea locurilor de muncă sunt în comerț, servicii și industrie alimentară, unde salariile pornesc de la 3.900 lei și ajung rar la 4.500 lei.

Domeniul IT rămâne lider la salarii în România la început de 2026, dar județul Suceava se află în continuare în zona veniturilor mici, arată o analiză realizată de eJobs și citată de Agerpres.

Salariul mediu net în IT a ajuns la aproximativ 8.000 de lei pe lună. Creșterea este de circa 15 la sută față de anul trecut. Sectorul își păstrează primul loc în clasamentul veniturilor.

Pe următoarele locuri se află petrol și gaze, cu circa 6.800 lei net, automatizări cu 6.200 lei, construcții, audit, consultanță și inginerie cu aproximativ 6.000 lei. Domeniul crewing și casino a urcat rapid la același nivel, cu o medie de 6.000 lei net lunar.

Pe platformele de recrutare există multe locuri de muncă. Sunt 1.500 de joburi în IT, 1.700 în construcții și 1.400 în inginerie. În total, sunt aproximativ 21.000 de posturi active.

În același timp, județul Suceava rămâne mult sub aceste valori. Salariul mediu net ajunge la aproximativ 4.000 de lei pe lună. Dacă locuiești aici, venitul tău este la jumătate față de cel din IT.

Diferențele față de alte zone sunt mari. București conduce cu o medie de 6.000 lei lunar. Cluj are 5.500 lei, iar Timiș ajunge la 5.100 lei.

La coada clasamentului sunt mai multe județe din est și sud. Vaslui are aproximativ 3.800 lei. Vrancea, Vâlcea și Caraș-Severin au valori apropiate de Suceava, în jur de 4.000 lei.

Specialiștii explică diferența prin numărul redus de joburi bine plătite și prin lipsa marilor investiții în domenii tehnice. În Suceava, majoritatea locurilor de muncă sunt în comerț, servicii și industrie alimentară, unde salariile pornesc de la 3.900 lei și ajung rar la 4.500 lei.

[analyse_source url=”https://suceavalive.ro/prapastie-salariala-in-romania-suceava-printre-judetele-cu-cele-mai-mici-salarii/”]


Analyse


Post not analysed yet. Do the magic.