![]()
Foto: Facebook Dian Popescu
Dian Popescu a declarat luni pentru Agerpres că și-a dat demisia din PNL Gorj și se va înscrie în ALDE, afirmând că acesta este singurul partid care „respectă valorile liberale și care ține foarte mult la democrație”.
Pe această cale, vă anunț demisia mea din Partidul Național Liberal. Am fost alaturi de acest partid in toate momentele…
Posted by Dian Popescu on Monday, December 21, 2015
„Mi-am dat demisia din PNL și mă voi înscrie cu declarație în plenul Senatului astăzi în ALDE. Am fost o voce critică la derapajele PNL de la democrație, de la valorile liberalismului, am fost o voce critică la numirea celor doi copreședinți ai PNL la Gorj după ce eu m-am autosuspendat, respectând deciziile partidului, dar partidul se pare că are o altă direcție, nu o direcție a unor valori. De aceea, consider că ALDE este singurul partid care a rămas pe dreapta eșicherului politic, care respectă valorile liberale și care ține foarte mult la democrație”, a precizat Dian Popescu.
PNL a anunțat că senatorul Dian Popescu a demisionat din partid după ce a fost exclus de filiala Gorj.
Source URL: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/un-senator-pnl-si-a-anuntat-trecerea-la-alde-469641
