Ultimul weekend de fumat în baruri și restaurante

Ultimul weekend de fumat în baruri și restaurante

Este ultimul weekend în care românii mai pot fuma în spațiile publice închise, inclusiv în baruri, cluburi și restaurante sau spații de birouri. Potrivit legii 15/2016, de pe 17 martie, adică de joi, fumătorii nu-și vor mai putea aprinde țigările decât în spațiile deschise.
De ce interzice fumatul fix de joi? Pentru că atunci se împlinesc cele 45 de zile de la intrarea în vigoare a legii 15/2006. Lupta legislativă împotriva fumatului în spațiile închise a fost una de durată. Proiectul de lege primise votul senatorilor încă din 2011, dar a trecut și de forul decizional, adică de Camera Deputaților, abia în decembrie, anul trecut. Pe 29 ianuarie, legea a fost promulgată și de președintele Klaus Johannis.
Dacă vă gândiți că nu-i mare lucru nici cu legea asta și că tot o să vă lase barmanul sau ospătarul să vă aprindeți o țigară, sau că șeful e om de înțeles și n-o să vă interzică să fumați la birou, luați-vă gândul!
Pentru agenții economici care nu respectă prevederile legii 15/2016, sancțiunile sunt foarte dure. La prima abatere, e “doar” o amendă de 5.000 lei! La a doua abatere, amenda va fi de 10.000 lei, iar activitatea societății va fi suspendată până la remedierea problemelor. Dacă se întâmplă și a treia oară, amenda va urca la 15.000 lei, iar unitatea respectivă se închide. Nici fumătorul nu va scăpa de amenda cuprinsă între 100 și 500 lei.

Ultimul weekend de fumat în baruri și restaurante

Este ultimul weekend în care românii mai pot fuma în spațiile publice închise, inclusiv în baruri, cluburi și restaurante sau spații de birouri. Potrivit legii 15/2016, de pe 17 martie, adică de joi, fumătorii nu-și vor mai putea aprinde țigările decât în spațiile deschise.
De ce interzice fumatul fix de joi? Pentru că atunci se împlinesc cele 45 de zile de la intrarea în vigoare a legii 15/2006. Lupta legislativă împotriva fumatului în spațiile închise a fost una de durată. Proiectul de lege primise votul senatorilor încă din 2011, dar a trecut și de forul decizional, adică de Camera Deputaților, abia în decembrie, anul trecut. Pe 29 ianuarie, legea a fost promulgată și de președintele Klaus Johannis.
Dacă vă gândiți că nu-i mare lucru nici cu legea asta și că tot o să vă lase barmanul sau ospătarul să vă aprindeți o țigară, sau că șeful e om de înțeles și n-o să vă interzică să fumați la birou, luați-vă gândul!
Pentru agenții economici care nu respectă prevederile legii 15/2016, sancțiunile sunt foarte dure. La prima abatere, e “doar” o amendă de 5.000 lei! La a doua abatere, amenda va fi de 10.000 lei, iar activitatea societății va fi suspendată până la remedierea problemelor. Dacă se întâmplă și a treia oară, amenda va urca la 15.000 lei, iar unitatea respectivă se închide. Nici fumătorul nu va scăpa de amenda cuprinsă între 100 și 500 lei.

Este ultimul weekend în care românii mai pot fuma în spațiile publice închise, inclusiv în baruri, cluburi și restaurante sau spații de birouri. Potrivit legii 15/2016, de pe 17 martie, adică de joi, fumătorii nu-și vor mai putea aprinde țigările decât în spațiile deschise.
De ce interzice fumatul fix de joi? Pentru că atunci se împlinesc cele 45 de zile de la intrarea în vigoare a legii 15/2006. Lupta legislativă împotriva fumatului în spațiile închise a fost una de durată. Proiectul de lege primise votul senatorilor încă din 2011, dar a trecut și de forul decizional, adică de Camera Deputaților, abia în decembrie, anul trecut. Pe 29 ianuarie, legea a fost promulgată și de președintele Klaus Johannis.
Dacă vă gândiți că nu-i mare lucru nici cu legea asta și că tot o să vă lase barmanul sau ospătarul să vă aprindeți o țigară, sau că șeful e om de înțeles și n-o să vă interzică să fumați la birou, luați-vă gândul!
Pentru agenții economici care nu respectă prevederile legii 15/2016, sancțiunile sunt foarte dure. La prima abatere, e “doar” o amendă de 5.000 lei! La a doua abatere, amenda va fi de 10.000 lei, iar activitatea societății va fi suspendată până la remedierea problemelor. Dacă se întâmplă și a treia oară, amenda va urca la 15.000 lei, iar unitatea respectivă se închide. Nici fumătorul nu va scăpa de amenda cuprinsă între 100 și 500 lei.


Însetați, trei bărbați au dat iama în beciul unui consătean de unde au furat toată băutura!


Atenție la momelile vaccinale antirabice pentru vulpi!


Bărbat cu probleme în deplasare, tâlhărit de telefon


Stand Up Comedy cu Ionel Sandu, candidat AUR: spațiile pentru copiii cu autism sunt „bazaconii”

Inițial am crezut că Ionel Sandu s-a apucat de Stand Up Comedy. Cu afacerile nu stă extraordinar, cu politica nici

Inițial am crezut că Ionel Sandu s-a apucat de Stand Up Comedy. Cu afacerile nu stă extraordinar, cu politica nici


Pledoarie pentru … o carte pe zi


Vasluianca Mădălina Tudorache, admisă ca doctorand la Oxford


Manifestul unei eleve de clasa a 12-a din Vaslui: „Cel mai mare vis al nostru era să îmbrăcăm roba”

Source URL: http://www.ziaruldevaslui.ro/ultimul-weekend-de-fumat-in-baruri-si-restaurante/


Analyse


2026-02-24 21:17:51

Post already analysed. But you can request a new run: Do the magic.