Elena Udrea merge astăzi în faţa magistraţilor de la Instanţa Supremă. Magistraţii trebuie să decidă dacă acceptă cererea de ridicare a măsurii controlului judiciar în dosarul Gala Bute.  
Udrea este acuzată de mai multe infracţiuni de corupţie comise în perioada 2010 – 2012, privind administrarea fondurilor publice de către Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului.
Procurorii DNA o acuză că ar fi luat mită 900.00 de euro. În schimbul banilor, fostul ministru trebuia să aprobe plăţi către firmele oamenilor de afaceri care sprijineau organizarea galei de box.