[analyse_image type=”featured” src=”https://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/06/trump-netanyahu.jpeghttps://ortodoxinfo.ro/wp-content/uploads/2026/06/trump-netanyahu.jpeg”]
Trump îi mai taie elanul de CRIMINAL lui Netanyahu: „Ești nebun!”

Președintele american Donald Trump și premierul israelian Benjamin Netanyahu au avut una dintre cele mai tensionate convorbiri telefonice de la revenirea lui Trump la Casa Albă, potrivit unor surse citate de Axios.
Trump, scos din minți de Netanyahu
Liderul american l-ar fi criticat dur pe Netanyahu pentru escaladarea conflictului din Liban, avertizând că un atac asupra Beirutului ar izola și mai mult Israelul pe plan internațional și ar putea compromite negocierile aflate în desfășurare cu Iranul.
Trump i-ar fi spus în convorbirea telefonică: „Ești nebun. Ai fi la închisoare dacă nu aș fi fost eu. Îți salvez fundul. Toată lumea te urăște acum. Toată lumea urăște Israelul din cauza asta.”
Trump a făcut referire la sprijinul pe care i l-a acordat lui Netanyahu în contextul procesului de corupție cu care acesta se confruntă în Israel.
O a doua sursă, informată despre apel, a declarat că Trump era „furios” și, la un moment dat, i-a strigat lui Netanyahu: „Ce dracu’ faci?”
Conform surselor Axios, Trump admite că forțele israeliene au răspuns disproporționat atacurilor Hezbollah, punând în pericol eforturile Washingtonului de a asigura o prelungire a armistițiului cu Iranul, care a făcut din armistițiul din Liban o precondiție.
Trump: Un atac asupra Beirutului ar izola și mai mult Israelul
Cei doi lideri au avut mai multe conversații tensionate în trecut, dar una dintre sursele Axios a declarat că aceasta a fost una dintre cele mai dure discuții dintre Trump și Netanyahu de când primul s-a întors la Casa Albă.
După apelul lor, Trump a postat pe Truth Social că discuțiile despre Iran „continuă, într-un ritm rapid”.
Pe de altă parte, Netanyahu a emis o declarație în care spunea că i-a spus lui Trump că Israelul va ataca ținte din Beirut dacă Hezbollah nu va înceta să atace Israelul și că, între timp, Israelul își va continua operațiunile în sudul Libanului.
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
„Poziția noastră rămâne aceeași”, a scris Netanyahu.
Știrile sunt sub cenzură! Sprijiniți OrtodoxINFO!
Guvernul nu dorește aflarea adevărului despre lovitura de stat și îngenuncherea României. Încercăm să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în cea mai mare provocare pe care o trăim. Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor.
Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.
€
![]()
Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!
Președintele american Donald Trump și premierul israelian Benjamin Netanyahu au avut una dintre cele mai tensionate convorbiri telefonice de la revenirea lui Trump la Casa Albă, potrivit unor surse citate de Axios.
Trump, scos din minți de Netanyahu
Liderul american l-ar fi criticat dur pe Netanyahu pentru escaladarea conflictului din Liban, avertizând că un atac asupra Beirutului ar izola și mai mult Israelul pe plan internațional și ar putea compromite negocierile aflate în desfășurare cu Iranul.
Trump i-ar fi spus în convorbirea telefonică: „Ești nebun. Ai fi la închisoare dacă nu aș fi fost eu. Îți salvez fundul. Toată lumea te urăște acum. Toată lumea urăște Israelul din cauza asta.”
Trump a făcut referire la sprijinul pe care i l-a acordat lui Netanyahu în contextul procesului de corupție cu care acesta se confruntă în Israel.
O a doua sursă, informată despre apel, a declarat că Trump era „furios” și, la un moment dat, i-a strigat lui Netanyahu: „Ce dracu’ faci?”
Conform surselor Axios, Trump admite că forțele israeliene au răspuns disproporționat atacurilor Hezbollah, punând în pericol eforturile Washingtonului de a asigura o prelungire a armistițiului cu Iranul, care a făcut din armistițiul din Liban o precondiție.
Trump: Un atac asupra Beirutului ar izola și mai mult Israelul
Cei doi lideri au avut mai multe conversații tensionate în trecut, dar una dintre sursele Axios a declarat că aceasta a fost una dintre cele mai dure discuții dintre Trump și Netanyahu de când primul s-a întors la Casa Albă.
După apelul lor, Trump a postat pe Truth Social că discuțiile despre Iran „continuă, într-un ritm rapid”.
Pe de altă parte, Netanyahu a emis o declarație în care spunea că i-a spus lui Trump că Israelul va ataca ținte din Beirut dacă Hezbollah nu va înceta să atace Israelul și că, între timp, Israelul își va continua operațiunile în sudul Libanului.
La închisoare cu cei care au fraudat alegerile!
„Poziția noastră rămâne aceeași”, a scris Netanyahu.
[analyse_source url=”https://ortodoxinfo.ro/2026/06/02/trump-ii-mai-taie-elanul-de-criminal-lui-netanyahu-esti-nebun/”]



