La întâlnire au participat aproape 20 de membri ai Partidului Mişcarea Populară. Alături de Traian Băsescu şi Elena Udrea, la masă a stat şi Aurelian Pavelescu, preşedintele PNŢCD.
La plecare, preşedintele a fost întrebat dacă a discutat despre viitoarea funcţie pe care o va deţine în PMP.
– Ce aţi vorbit cu liderii PMP?
– Aşa. Îi rog şi eu să mă primească în partid, ce să discut.
– Ce funcţie o să aveţi, domnule preşedinte?
– E, de băgător de seamă.
– Premier o să fiţi?
– Nu!
Elena Udrea a spus, la rândul său, că a discutat cu şeful statului despre viitoarea sa înscriere în PMP, după încheierea mandatului de la Cotroceni, dar a refuzat să precizeze dacă Traian Băsescu va ocupa funcţia de preşedinte. A spus doar că actualul şef al statului va avea rol de „mentor”.
A fost pentru a treia oară în ultimele 7 luni când Traian Băsescu s-a întâlnit în localuri publice cu liderii PMP.
Source URL: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/traian-basescu-intalnire-la-restaurant-cu-elena-udrea-si-membri-ai-pmp-323999
