Evoluția excelentă a karatiștilor tulceni la Mondiale a adus România pe locul III – Ziarul Zig-Zag

În perioada 28 – 29 noiembrie 2025, în orașul Grodzisk Mazowiecki, de lângă Varșovia ( Polonia) a fost organizat Kyokushin World Championship WKB pentru sportivii juniori si seniori + 12 ani si Kyokushin World Cup Under 12. Campionatul s-a desfășurat pe 2 probe de concurs: kata ( exerciții demonstrative) și kumite individual ( lupta full contact), la care s-au înscris peste 1400 de sportivi din 36 de țări de pe toate continentele.

Federația Română de Karate Kyokushin, condusă de Gruia Docan și antrenor de lot Nicolaie Pănuță, a participat cu un lot format din 20 de sportivi, din care 5 sportivi din Tulcea, legitimați la Nippon Budo Sport și Palatul Copiilor Tulcea – cercul de karate si autoaparare. La finalul competiției sportivii tulceni s-au clasat pe următoarele locuri:

Albert PănuțăCampion Mondial la proba de kata, juniori baieti 16 – 17 ani;

ViceCampion Mondial la proba de kumite , juniori baieti 16 – 17 ani, – 65 kg;

Riana A. Riana – ViceCampioană Mondială la proba de kumite copii fete 10 – 11 ani, – 35 kg;

Loc 9 la proba de kata copii fete 10 – 11 ani;

Sara Dumitru – loc 3 si medalie de bronz la proba de kumite copii fete 10 – 11 ani, – 40 kg;

loc 6 la proba de kata copii fete 10 – 11 ani;

Maria Denisa Enciu – loc 5 la proba de kumite copii fete 10 – 11 ani, – 35 kg ;

loc 14 la proba de kata copii fete 10 – 11 ani;

Irina Gheorghiță – loc 9 la proba de kumite feminin senioare + 18 ani, – 55 kg;

loc 16 la proba de kata feminin senioare + 18 ani ;

                                          Extraordinara Irina merita mai mult…Aceste rezultate remarcabile obținute de sportivii tulceni, cumulate cu alte rezultate remarcabile obținute de alți sportivi români au adus România pe locul III mondial, după echipele Ucrainei și Poloniei.

                              Tulcenii mânați în lupte mondiale de antrenorul Pănuță

Sensei Nicu Pănuță, antrenorul lotului României: “A fost o competiție cu atmosferă de un nivel olimpic în kyokushin karate care a pus față în față cei mai buni sportivi (copii, juniori, seniori) ai lumii. O adevărată demonstrație de forță, tehnică, disciplină , curaj și anduranță, dar care a fost umbrită de o organizare defectuoas.Din acest motiv am avut 2 sportivi (Albert și Riana) care au pierdut titlul mondial. Spun de anduranță… Evenimentul a început la ora 07.00 , s-a încheiat la ora 24.00 și s-a desfășurat pe 12 tatami. Albert, la competiția de kata a plecat pe o grilă de 19 sportivi înscriși, iar după 3 tururi eliminatorii în care a dominat clar competitia, l-a învins în finală pe concurentul din Spania, devenind Campion Mondial. La proba de kumite grila de start a avut 33 de concurenși și s-a desfășurat tot în sistem eliminatoriu. În primul tur l-a învins pe un sportiv din Ucraina, după 2 reprize, cu scorul de 5 – 0. În turul 2 l-a învins după 2 reprize tot cu 5 – 0 pe sportivul din Spania, pe care l-a avut în finala și la proba de kata. În turul 3 a câștigat din prima repriză cu scorul de 5 – 0 cu un sportiv din Ungaria. În turul 4, semifinala, l-a învins pe un sportiv din Ucraina în repriza a 3 – a cu ippon ( ko). În ultimul meci, Albert a avut o pauză DOAR de 5 minute să se refacă și să dispute finala tot  cu un sportiv din Ucraina, care venea după o pauză foarte lungă, fiind mult mai proaspăt, iar după 2 reprize foarte disputate, arbitrii au hotărât să câștige sportivul ucrainean cu scorul de 3 – 2. Foarte nedreaptă aceasta decizie care s-a luat de cei 5 arbitri, mai ales că era o finală mondială și Albert nu a fost dominat deloc. Cu siguranță merita să lupte și o a 3 repriză. Irina a plecat pe o grilă de 22 de sportive, în primul meci a întâlnit o sportivă din Ucraina pe care a învins- o cu ippon (ko), iar în meciul 2 a pierdut în fața unei poloneze, la decizie, în prima repriză, cu scorul de 4 – 1. Ținând cont că Irina este la primul campionat de nivel așa de mare la seniori, ea venind de la juniori, consider că s-a comportat foarte bine. Fetele cele mici, Riana, Maria si Sara sunt pentru prima dată la o competiție de acest nivel, este prima dată când au câte 30 – 40 de sportive în categorie. S-au comportat foarte bine, și cred că au un mare viitor în față în competițiile de full contact. Maria a pierdut în meciul al 3 -lea, Sara în meciul al – 4 lea, iar Riana…. a pierdut în meciul al – 5 lea prin neprezentare din cauza organizării și a haosului creat. Nu s-a auzit chemată la tatami ca să dispute finala.      Sunt foarte mândru de sportivii mei, sunt onorat că sunt antrenorul lor, am văzut în ochii lor dorința de a lupta și a câștiga, dar și dezamăgire ca nu au reusit. Cu siguranță că or să se revanseze. Sunt bucuros și fericit pentru Albert, fiul meu, știu cât muncește, cât sacrifică și totuși a fost foarte aproape să obțină titlul mondial și la kumite. Este singurul titlu care îi lipsește din palamares și știu cât de mult și-l dorește. Cu siguranță, nu va dezarma și la cum îl știu, își va înteți pregătirea ca să-l obțină. În perioada 1 – 7 ianuarie 2026 el se va duce în Suedia cu luptători campioni seniori din 12 țări,  să se antreneze și să-și șlefuiască tehnica, fizicul si spiritul. Felicitari maxime sportiviilor pentru participare si rezultatele extraodinare la acest nivel. Osu!”- a declarat sensei după maratonul de lupte mondiale de la Varșovia.

Felicitări, sensei!

Felicitări luptătorilor tulceni!

N.A.

Source URL: https://www.ziarulzigzag.ro/sport-tineret/evolutia-excelenta-a-karatistilor-tulceni-la-mondiale-a-adus-romania-pe-locul-iii/


Analyse


2026-06-07 14:35:29

Post already analysed. But you can request a new run: Do the magic.